Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Siteler ‘Marka’ Olacak

Başkentin ve Türkiye’nin önemli mobilya üretim merkezi iken son yıllarda gerileme sürecine giren Siteler için yeni bir eylem planı hazırlandı. Sitelerin yaşadığı sorunun çözümü için yapılan incelemeler sonucunda, bölgede standardın düşük olduğu ve tüketici güveninin hızla azaldığı tespit edildi. Sorunun çözümü için hazırlanan plana göre Siteler’in

Cumhuriyet Ankara
Siteler ‘Marka’ Olacak

Başkentin ve Türkiye’nin önemli mobilya üretim merkezi iken son yıllarda gerileme sürecine giren Siteler için yeni bir eylem planı hazırlandı. Sitelerin yaşadığı sorunun çözümü için yapılan incelemeler sonucunda, bölgede standardın düşük olduğu ve tüketici güveninin hızla azaldığı tespit edildi. Sorunun çözümü için hazırlanan plana göre Siteler’in Organize Sanayi Bölgesi (OSB) statüsüne kavuşturulacak.

Vali Alâaddin Yüksel’in 26 Ekim’de esnafla buluşması ve sorunlarını dinlemesinin ardından hazırlık çalışmaları da başlamıştı. Yapılan incelemeler sonucunda “Siteler markasını canlandırılması için ortak akılda buluşma zamanı” çağrısıyla “Siteler Eylem Planı” hazırlandı. Eylem planında önce Siteler’in güçlü ve zayıf yönleri belirlendi, fırsatlar ve fırsatları engelleyen tehditler değerlendirildi. Ardından başta güvenlik ve trafik olmak üzere altyapı iyileştirilmesi ve çevre düzenlemesi yapılması için sorumlu kuruluşların kısa ve uzun vadede atacağı adımlar belirlendi.

Önce estetik

Hazırlanan plana göre, kısa vadede Siteler’in dış görünümünün düzenlenmesi gerekiyor. Bu kapsamda, Siteler’deki işyerlerinin güzel bir görünüme kavuşması için dış cepheleri giydirilecek. Ayrıca, işyerleri önündeki özel park alanları iyileştirilecek, ürün teşhir alanları oluşturulacak, tabela kirliliği ortadan kaldırılacak, estetik bir görünüme sahip sokak aydınlatmaları sağlanacak, ara sokaklarda kaldırım ve çevre düzenlemesi yapılacak, bölge daha geniş bir yeşil alana kavuşturulacak.

Uzun vadede valilik, İl Emniyet Müdürlüğü, Altındağ Kaymakamlığı, Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü’nün işbirliği içinde gerçekleştirmesi gereken yenilikler ise planda, “Trafiğin düzenli ve hızlı akması sağlanacak, güvenlik açısından polis merkezi araç-gereç ve personel yönünden desteklenecek, Siteler içine kameralar yerleştirilecek, ar-ge çalışmaları için üniversitelerle işbirliği sağlanacak, bölgenin ‘İhtisas Organize Sanayi Bölgesi veya Küçük Sanayi Sitesi’ kimliğine kavuşabilmesi için yasal düzenleme yapılacak” şeklinde sıralanıyor.

Sorumluluk Altındağ Belediyesi’nde

Ankara Valiliği’nin hazırladığı eylem planına göre Siteler’in yenilenmesi ve marka değerinin arttırılması için en büyük iş Siteler’in bağlı olduğu Altındağ Belediyesi’ne düşüyor. Ancak Anakent Belediyesi, Ankara Valiliği, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Ticaret ve Sanayi Müdürlüğü, ve Siteler Meslek Odaları’nın bu sorumluluğu işbirliği yaparak paylaşması gerekiyor.

‘Standart düşük, güven az’

Yapılan incelemeler ve çalışmalar sonucunda elde edilen verilere göre Siteler’deki mobilyacı esnafı, giderek daha fazla modern teknoloji kullanıyor, ihracat çalışmalarını arttırıyor, iç piyasa talebi de zaten büyük ancak hazırlanan eylem planına göre Siteler’de standart düşük, markalaşma ev kalite imaj sorunu yaşanıyor ve tasarım çalışmaları çok az yapılıyor. Siteler’in kalkınması için yapılan çalışmaların karşısındaki tehditler ise, “Ham madde sıkıntısı, nitelikli işgücü yetersizliği, bölgeye olan güvenin sürekli olarak azalması, usta mobilyacıların sektörden kopması” olarak sıralandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/siteler-marka-olacak_84832.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!