Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sivas'ta Selçuklu Yıldızı Tartışma Yarattı!

Sivas'ta günlük yayın yapan yerel bir gazetenin Selçuklu eserlerinin yer aldığı parkın kenarındaki demir parmaklıklarda bulunan sembollerin İsrail bayrağı amblemine benzediği yönündeki manşeti, kentte tartışma konusu oldu. Belediye, söz konusu amblemin Selçuklu döneminde kullanılan yıldızlar olduğunu açıkladı.

Hürriyet Gazetesi
4 Sivas'ta Selçuklu Yıldızı Tartışma Yarattı!

Sivas'ta günlük yayın yapan yerel bir gazetenin Selçuklu eserlerinin yer aldığı parkın kenarındaki demir parmaklıklarda bulunan sembollerin İsrail bayrağı amblemine benzediği yönündeki manşeti, kentte tartışma konusu oldu. Belediye, söz konusu amblemin Selçuklu döneminde kullanılan yıldızlar olduğunu açıkladı.

Yerel olarak yayın yapan Sivas'ın Sesi Gazetesi'nde ‘Şok Şok Şok’ başlığı altında verilen manşet haberde, içerisinde Selçuklu eserleri Çifte Minareli Medrese, Buruciye Medresesi, Şifaiye Medresesi ve Osmanlı dönemine ait Kale Camisi'nin bulunan ve kısa süre önce belediyenin yeniden düzenleme yaptığı parkın demir parmaklıklarının İsrail bayrağındaki Davut'un yıldızına benzediğini iddia ederek konuyu gündeme taşıdı.

Gazetenin haberi ve konuyla ilgili köşe yazısında Müslümanlar'a kan kusturan ve Filistin'de katliam gerçekleştiren İsrail'in bayrağındaki yıldızın Sivas'taki kent meydanı projesi kapsamında Selçuk Parkı'na yapılan demir korkulukların üzerinde yer aldığı iddia edildi. Ayrıca İsrail'in bayrağındaki logoya yüzde 90'ın üzerinde benzerlik gösterdiği ve yetkililerin bu hatayı farketmediği iddia edilerek bir an önce kaldırılması istendi.

Haber üzerine park düzenlemesini yapan Sivas Belediyesi açıklama yaptı. Açıklamada, gazetenin haberinin gerçeği yansıtmadığı belirtilerek, şöyle denildi: "Söz konusu demirler üzerine yerleştirilen 8 köşeli Selçuklu (Mukarnas) yıldızları İsrail bayrağında bulunan altı köşeli yıldızlar olarak yansıtılmıştır. Söz konusu alan bir sit alanıdır ve Selçuklu eserlerinin bulunduğu bir alan olduğu için tarihi kent meydanı projesi titizlilikle işin uzmanları tarafından hazırlanmış ve Anıtlar Kurulu'nun onayı ile uygulamaya konulmuştur. Söz konusu 8 köşeli Mukarnas yıldızlar, başta Çifte Minare, Gökmedrese ve Divriği Ulu Camii gibi tüm Selçuklu eserlerinde bulunan bir Selçuklu sembolüdür.

Selçuklu'ya sembol olmuş böylesine bir çalışmayı, 'İsrail yıldızı' diye kaleme alarak, kamuoyunu yanıltıcı haber yapıp, yorum yapmak gazeteciliğin temel ilkelerinden biri olan araştırmadan haber yapmakla karşılık bulmaktadır. Sözkonusu Selçuklu sembollerini araştırarak doğruyu gördükten sonra kamuoyunu doğru bilgilendirme ve projeyi yürüten bilim heyetinden özür mahiyetinde haber düzeltilmelidir."

Haberle ilgili olarak "Siyonizm nasıl nakış nakış işlendi" adlı yazıyı da kaleme alan gazetenin Yayın Yönetmeni Ersan Arslan ise "Biz konuyu bir kuruma ya da kişiye zarar vermek amacıyla gündeme taşımadık. Haberde konu ettiğimiz figür, İsrail bayrağının üzerindeki ambleme büyük benzerlik gösteriyor. Bunun için burada bir yanlış var ise düzeltilmesi için gündeme getirdik. Belediye yetkilileri ise figürün Selçuklu yıldızı olduğunu açıkladı. Selçuklu eserlerinin üzerindeki figürlerle karşılaştırdığımızda da demirliklerin üzerindeki figürle bire bir aynı olmadığını görüyoruz. Bu konuda bir yanlışlık varsa gereğini yapmaya da hazırız. Ayrıca biz bahse konu figürün siyonizim sembolü olduğunu da iddia etmiyoruz. Sadece mevcut benzerliğe ve ortada bir yanlış var ise düzeltilmesi konusuna dikkat çekmek istedik" dedi.

AKP'nin Ankara'daki yeni yapılan Genel Merkez binasının duvarında da bu yıldızlar yer almış ve yine aynı şekilde eleştiri konusu olmuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sivasta-selcuklu-yildizi-tartisma-yaratti_66183.html

Read Comment Section
4 Yorum Yorum Yaz
  • BOYLE ULVİ BİR YILDIZI GEÇMİŞİNİ BİLMEYEREK BUGUNDE YAŞAYANLAR İSRAİL YILDIZINA BENZETMELERİ GAYET DOĞAL ASLINDA BIRAKIN İSRAİLLER BİZİM YILDIZIMIZ SELCUKLU YILDIZINA BENZIYOR DIYE TARTIŞŞIN ...DOĞRUSU BU ÇÜNKÜ 1945 LERDEN SONRA YAVAŞ YAVAŞ FİLİSTİN TOPRAKLARINI YİYİP BİTİREN İSRAİL DEVLETİ KAÇ YILLIK BİR DEVLET ? Kİ VE ZAMANINDA BİZİM OLAN O TOPRAKLARI BİLMEYENLERİMİZ VAR YILDIZIN İSRRAİLLE UZAKTAN YAKINDAN BİR ALAKASI YOKTUR ... YANITLA
  • Cahil ile sohbet etmek güçtür bilene, çünkü cahil ne gelirse söyler diline. La Edri YANITLA
  • İnsanlar o kadar cahil kaldı ki kendi kültüründen bile korkuyor... Geçenlerde Barbaros Hayreddin Paşa'nın sancağını gören birisi bana yahudi imasını yapıştırmaya kalktı. Halbuki bilmiyor, daha İsrail diye bir devlet yokken biz 6 köşeli üçgeni kendimize sancak olarak seçmişiz. Haa bu arada Judah Krallığı bile 6 köşeli yıldızı kullanmamıştır. YANITLA
  • Bırakalım arkadaşlar böyle şeyleri, geçmişimize sahip çıkmak adına ne kadar şarlatanlık varsa yapıyoruz. Ülkesini seven, geçmişine bağlı bir Türkoğlu'nun yapacağı tek şey kendi kültürünü korumaktır. Tabii ki önce bilmek gerekir. Bilmez isen yok 6 köşeli yok 8 köşeli vs.vs.bundan kurtulamazsın. Kendi kültürünü bilmeyen, halkımızı galayana getiren kişilerin hiç mi vicdanı sızlamıyor? Geçenlerde Kayseri Kalesinde bir belgesel çekiminde haçlı bayrağı asılmış ve belli ki bir olayın canlandırması yapılıyor. İnsanlar toplanmış "indirin onu, indirin onu" diye bağırıyorlar. Lütfen artık şapkamızı önümüze koyup bir düşünelim; senin memleketinde sana ait bir şey kalmamış, kimisi Araplara satılmış kimisi İsrail'e peşkeş çekilmiş, kimisi Amerika'nın malı olmuş. Emperyalizm en küçük köylere bile girmiş. Hamburgerle, Levis'le vs.vs... Sen hala indir o bayragı diyorsun. Sen hala oradasın. Zamanında bütün bunlara karşı gelenleri bunlar komünist, din düşmanı diye astınız be! Kim vatanını seviyor kim sevmiyor? Şapkalar öne beyler... YANITLA
4 yorumdan 4 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!