Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sivil Mimarinin Örnekleri Restore Ediliyor

Tarihi İpek Yolu güzergahındaki Bayburt'ta, yüzyıllar önce kesme taştan inşa edilen, ahşap bezemeleri ve kırman örtüsüyle sivil mimarinin önemli örnekleri olarak tescillenen Bayburt evlerinin restorasyonu yapılıyor.

yapi.com.tr/AA
Sivil Mimarinin Örnekleri Restore Ediliyor

Bayburt Valiliği ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nce bir süre önce yapılan çalışmalar kapsamında, sivil mimari örneği olarak tescillenen, ahşap bezemeleri ve kırman örtüsüyle dikkati çeken 44 evden 3'ünün restorasyonu sürüyor. Bayburt Valisi Ali Hamza Pehlivan; Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden Bayburt'un, sivil mimari örneği kabul edilen kaleler, ibadethaneler ile evlere sahip olduğunu söyledi.


Evler "sivil mimari örneği" olarak tescillendi
Şehrin kadim kültürünü yansıtan ve geçmişten bugüne varlığını sürdürebilen sivil mimari örneği yapıların eski ihtişamıyla yeniden hayat bulması için çalışma başlattıklarını belirten Pehlivan, öncelikle envanteri çıkarılan evlerin ilgili kurumlarca "sivil mimari örneği" olarak tescillendiğini ifade etti.

Pehlivan, yapıların restore edilmesi sürecinde kamu eliyle yapılması gereken işler olduğu gibi, mülk sahiplerinin de yükümlülükleri bulunduğuna işaret ederek, "Yapılar vatandaşlarımıza ait olduğu için bizlerle iş birliği yapmaları gerekiyor. İlk etapta kendileriyle iletişim kuruldu, 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'nda yer alan taşınmaz varlıklara destek sağlanmasına dair yönetmeliğe ilişkin bilgi aktarıldı. Yönetmeliğe göre, yapı sahiplerine hem proje aşamasında hem de belli nispette uygulama aşamasında destek sağlanıyor" dedi.Kayıtlara göre, şehir merkezinde 44 sivil mimari örneği evin mevcut olduğunu aktaran Pehlivan, şöyle devam etti: "Şingah Mahallesi Kaleardı Yolu Caddesi üzerinde bulunan bir evin sahipleriyle iletişim kurularak restorasyon çalışmalarına başlandı. İnşallah önümüzdeki yıl bu evin restorasyonu bitecek. Yine Kültür ve Turizm Müdürlüğümüze ait Kavalılar Konağı'nda da onarım çalışmaları başladı ve etnografya müzesi olarak dizaynı yapılacak. Başka bir Bayburt evimiz ise Bayburt Belediyesi tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteği ile restore ediliyor. Dolayısıyla, hali hazırda 3 konağımızda çalışma yapılıyor ve bunlardan biri bitme aşamasına geldi, diğerleri ise önümüzdeki yıl tamamlanacak."

http://www.yapi.com.tr/haberler/sivil-mimarinin-ornekleri-restore-ediliyor_168645.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!