Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Siyanürcüler Eşeği Niğde’ye de Süremedi!

Özellikle Kaz Dağları ve İzmir Efemçukuru köylülerinin kararlı direnişleri sonucu buralardan istedikleri izinleri koparamayan altın madencileri, şanslarını şimdi de İç Anadolu’da denemeye çalışıyorlar. Gümüştaş şirketi tarafından Niğde Ulukışla Maden köyünde yapılmak istenen altın madenciliği de daha ilk aşamasında halk kayasına çarptı.

Evrensel Gazetesi
2 Siyanürcüler Eşeği Niğde’ye de Süremedi!

Özellikle Kaz Dağları ve İzmir Efemçukuru köylülerinin kararlı direnişleri sonucu buralardan istedikleri izinleri koparamayan altın madencileri, şanslarını şimdi de İç Anadolu’da denemeye çalışıyorlar. Gümüştaş şirketi tarafından Niğde Ulukışla Maden köyünde yapılmak istenen altın madenciliği de daha ilk aşamasında halk kayasına çarptı. Ege’deki halk direnişi sonrası “Geçti Bor’un pazarı, sür eşeği Niğde’ye” atasözündeki gibi Niğde’de altın madenciliği yapmak isteyenlerin karşısına yine yöre halkı dikildi.

Gümüştaş Madencilik Şirketi’nin Niğde Ulukışla Maden köyünde, siyanür liç yöntemi ile işletmek istediği altın madeni ile ilgili yapılması planlanan ÇED halkın katılımı toplantısı yöre halkı tarafından yaptırılmadı. Önceki gün yapılacağı duyurulan ÇED halkın katılımı toplantısı için Niğde, Maden köyü, Alihoca köyü ve Darboğaz kasabasından gelen yaklaşık 400 kişi “siyanürlü altın madeni istemiyoruz” dilekçelerini yetkililere vererek ÇED sürecini durdurdular.

‘Bizim altınımız kiraz’

Köy meydanında toplanan halk, “Bizim altınımız kiraz, ölüler altın takamaz”, “Altın öldürür”, “Zehir solumak istemiyoruz” dövizlerini taşıyarak topraklarında altın madeni istemediklerini ortaya koydular. Köy meydanında yapılan ve özellikle kadınların yoğun olarak katıldığı protesto eyleminde konuşan Selanik mübadili 80 yaşındaki İsmihan Teyze, “Bizi buraya Atatürk getirdi. Altıncılar bizi buradan kovamaz. Ben 80 yaşındayım, yaşamasam da olur. Ama bu topraklarda torunlarım yaşayacak” dedi. Darboğaz kasabasından gelen kadın da “Kazdağı’nın hesabı sorulacak, ciğerlerimizi kuruttunuz” diye tepki gösterdi.

Halk kararlı

Konuyla ilgili ulaştığımız İç Anadolu Çevre Platformu (İÇAÇEP) Dönem Sözcüsü Abidin Özkaymak, köy kahvesinde yapılacağı duyurulan toplantının halkın yoğun tepkisi nedeniyle yapılamadığını belirterek, garnizon komutanı dahil araya girmek ve halkı ikna etmek isteyenlere de halkın tepki gösterdiğini söyledi. Şirketin yapmayı planladığı ÇED toplantısından birkaç gün önce haberleri olduğunu aktaran Özkaymak, Gümüştaş Şirketi hakkında da yeterli bilgileri olmadığını dile getirdi. “Doğan Grubu’na bağlı deniyor ama teyit ettiremedik henüz” diyen Özkaymak, halkın madeni işletmeme noktasında son derece kararlı olduğunu söyledi.

Altın madeni işletilmek istenen yörenin tarım arazilerini sulayan önemli bir derenin yanında olduğunu aktaran Özkaymak, bu nedenle DSİ’nin de madene karşı olduğu duyumunu aldığını söyledi. Özkaymak konuyla ilgili EGEÇEP’le dayanışma ve iletişim içinde olduklarını söyledi. Öte yandan köy halkına destek olmak üzere Maden köyüne gelen Ulukışla Belediye Başkanı, Darboğaz Belediye Başkanı, Niğde Çevre Eğitim Çevre Kültür Derneği ve İç Anadolu Çevre Platformu üyeleri her zaman Maden köyü kalkının yanında olacaklarını ifade ettiler.

http://www.yapi.com.tr/haberler/siyanurculer-esegi-nigdeye-de-suremedi_67979.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • gözünü para hırsı bürümüş kapitalist düzenin aç kurtları dünyanın her yerinde olduğu gibi maden köyünde de altın hırsı sebebiyle bölgeyi yaşanılmaz hale getirmekten geri kalmıyor. bölgede siyanüre karşı direniş daha yaygınlaşmadan siyanürcü şirket daha hızlı davranarak tepe köyü mevkine siyanürlü linç sistemi ile altın ayrıştırması için kuracağı tesisleri hızlı bir şekilde bitirmeye çalışıyor.kurulacak tesisler bittiğinde bir çernobil gibi Niğde, Konya Ereğli,Çakıt havza'sı üzerinden Adana olmak üzere bütün bölgeyi tehdit edeceği gibi Toros Dağları içerisinde açılacak galerilerle Mersin Tarsus bölgesini de tehdit edeceğini düşünmekteyiz.Bu kadar büyük bir tahribat belki de Akdeniz'in felaketi olacaktır. Karadeniz direnişi bize ışık olsun, bütün insanlığı duyarlılığa davet ediyoruz... YANITLA
  • neden halk korkuyor ? kimler halkı yanlış yönlendiriyor anlamıyorum . peaşını 9 - 11 arası yapınca siyanürün zararı olmaz . atık suda arıtılır. maksat türkiye yer altı madenlerini işlemesin. dış güclerin halkı ayaklandırması galiba YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!