Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sofulu Çöplüğü Islah Ediliyor

Adana'nın Merkez ilçesi Sarıçam'daki Sofulu Çöplüğü'nde Büyükşehir Belediyesince kurulan Katı Atık Bertaraf Tesisi inşaatı çalışmalarında sona yaklaşıldığı bildirildi. Yapımı süren tesislerde günlük 1500 ton çöpün işleneceğini belirten Durak, ITC Firması tarafından yapılan toplam 36,5 milyon tutarındaki yatırımın 1 yılda tamamlanacağını söyledi.

NTV
1 Sofulu Çöplüğü Islah Ediliyor

Adana'nın Merkez ilçesi Sarıçam'daki Sofulu Çöplüğü'nde Büyükşehir Belediyesince kurulan Katı Atık Bertaraf Tesisi inşaatı çalışmalarında sona yaklaşıldığı bildirildi.        

Yapımı süren tesislerde 4 tonu tıbbi olmak üzere günlük 1500 ton çöpün işleneceğini belirten Durak, Ankara'nın çöp müteahhitliğini de yapan ITC Firması tarafından yapılan toplam 36,5 milyon tutarındaki yatırımın 1 yılda tamamlanacağını söyledi.        

Durak, 1100 dönüm alana sahip tesislerin firmaca 30 yıl işletildikten sonra Büyükşehir Belediyesine devredileceğini ifade etti.        

Tesiste, Sarıçam ilçesi ile belde ve köylerinin tamamının enerji ihtiyacını karşılayabilecek kapasitede 10 MW gücünde enerji üretileceğini belirten Durak, şöyle konuştu:       

''Ayrıca, park ve bahçelerimiz başta olmak üzere tarımda toprak iyileştirmede kullanılacak günde 300 ton kompost gübre elde edilecek. Diğer yandan bu kompost, gerektiğinde preslenerek inşaat sektöründe kullanılabilecek. Bunların dışında metal, plastik, cam ve benzeri geri dönüşüm maddeleri ekonomiye kazandırılacak.''        

Durak, tesislerin 500 dönümlük bölümünün zeytinlik haline getirilip 20 bin fidan dikileceğini ifade ederek, ''Ağacından 2 bin ton zeytin hasat edilecek. Bu da tüm Adana halkının bir yıllık zeytin ihtiyacını karşılayabilecek kapasitededir'' dedi.       

Çöplüğün çevresindeki 1000 dönümün koruluk, rekreasyon, piknik ve sportif alan olarak düzenleneceğini vurgulayan Durak, 400 kişinin istihdam edileceği tesiste koku sorununun yaşanmayacağını bildirdi. (AA)

http://www.yapi.com.tr/haberler/sofulu-coplugu-islah-ediliyor-_77237.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • SAYIN YETKİLİLER, SAYIN VALİMİZ, SAYIN ADANA B.ŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZ, SAYIN SARIÇAM BELEDİYE BAŞKANIMIZ, SAYIN ADANA İL SAĞLIK MÜDÜRÜMÜZ; ALLAH AŞKINA, SOFULU ÇÖPLÜĞÜ ÖNCEDEN KOKUYOR DİYE ŞİKAYET EDİYORDUK, HAKLI OLARAK BÜTÜN ADANA'NIN MİKROPU PİSLİĞİ KOKUSU BURAYA GELİYORDU. BURDAKİ İNSANLARIN BEBELERİN, ÇOCUKLARIMIZIN, HAMİLE BAYANLARIMIZIN SUÇU NE? İNSANLARIN GELECEKLERİNİ SAĞLIKLARINI KİMSENİN KARARTMAYA HAKKI YOK. ŞİMDİ ORAYA BİR TESİS YAPILDI. BİZ İYİ OLACAK DİYE SEVİNİRKEN, KOKU GİTMESİNİ BEKLERKEN MAALESEF ŞİMDİ KOKU DAHA AĞIR VE KESKİN, FOSEPTİK LAĞIM KOKUSUNDANDA DAHA AĞIR BİR KOKU SARDI ORTALIĞI. İNANIN, ESKİDEN KOKU BAZI YERLERE KADAR GİDİYORDU AMA ŞİMDİ BİR ÇOK YERİ SARDI VE NEFES ALMAKTA ZORLANIR HALE GELDİK. SOKAKTA İNSANLAR GİDERKEN BAYANLAR BAŞ ÖRTÜSÜYLE AĞZINI BURNUNU KAPATIYOR. İNANIN TEMİZ HAVA GELSİN DİYE PENCEREYİ AÇTIĞINIZDA EVİNİZİN İÇİNDE NEFES ALAMIYOR, HEMEN GERİ KAPATIYORSUNUZ. ALLAH AŞKINA, BUNA KİM ÇARE BULACAK? BAŞBAKAN'A MI YAZALIM CUMHURBAŞKANI'NA MI YAZALIM? NEDEN İNSANLARIN ÇOCUKLARIN, BEBELERİN, SAĞLIĞIYLA OYNANIYOR? GELİNDE O KOKUYU BİRDE SİZ YAŞAYIN. BU TESİS BU KOKUYU NASIL ÇÖZECEK? BÜTÜN İNSANLAR MİDE, AKCİĞER VE BİRÇOK HASTALIKLARA YAKALANACAK. BUNA DERHAL BİR ÇÖZÜM BULUNMALIDIR. SAYIN YETKİLİLER, BU KONU HAFİFE ALINACAK BİR KONU DEĞİL. OLAYIN CİDDİYETİNİ VE VAHAMETİNİ ANLAMANIZI BEKLİYORUZ. DERHAL ÇARE BULUNMASI GEREKMEKTEDİR. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!