Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Söğüt İnşaat'a 4.1 Milyarlık İhale Verildi"

Kamu İhale Kurumu’nun mevzuata aykırı bularak iptal ettiği ihaleyi kazanan Söğüt İnşaat 2009’dan bu yana Ankara Belediyesi’nden 4.1 milyar liralık iş aldı. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Söğüt İnşaat’a verdiği ihaleler arasında Anadolu Bulvarı’nda yapılan yapılan köprü inşaatı da vardı.

yapı.com.tr
"Söğüt İnşaat'a 4.1 Milyarlık İhale Verildi"

Kamu İhale Kurumu’nun (KİK) mevzuata aykırı yapıldığı gerekçesiyle iptal ettiği asfalt ihalesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi ile ihaleyi tek başına kazanan Söğüt İnşaat arasındaki sıkı ilişkiyi ortaya çıkardı. Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek’in 2009 yılından bu yana açtığı 6 ihaleyi kazanan Söğüt İnşaat’ın aldığı ihalelerin toplamı 4 milyar 146 milyon lirayı buldu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 12 Haziran 2015 tarihinde açtığı ve tek geçerli teklifin sahibi olan Söğüt İnşaat’ın kazandığı yol, asfalt, alt-üst geçitlerle köprü ihalesi, KİK tarafından çok kritik gerekçelerle iptal edildi. KİK, ihaleye girecek firmaların Ankara ili sınırları içerisinde kendisine ait yüksek kapasiteli bir taş ocağına sahip olması ve kullanılacak makinenin şirkete ait olma şartları ile yüksek kapasitenin şart koşulmasını mevzuata aykırı ve rekabeti önlediği tespitini yaptı.

KİK’in verdiği tarihi iptal kararı, dikkatlerin belediyenin benzer şartlarla açtığı ihalelere çevrilmesine neden oldu. Belediyenin benzer şartlarla düzenlediği ve toplam 4.1 milyar liralık ihaleyi Söğüt İnşaat’ın, kazandığı belirlendi.


Söğüt İnşaat’a verilen ihaleler:

-Belediyenin 23 Eylül 2009’da 499.9 milyon lira yaklaşık bedelle açtığı ve 1095 gün sürecek asfalt ihalesine sadece Söğüt İnşaat ile Felko Ankara Kömür İşletmesi teklif verdi. Söğüt İnşaat 298.7 milyon liralık teklifiyle ihaleyi kazandı.

-984 milyon lira maliyetle 13 Haziran 2012’de açılan yol yapımı ve asfalt ihalesine sadece Söğüt İnşaat firmasından geçerli teklif geldi. 627 milyon liralık teklif en uygun teklif kabul edilip ihale Söğüt’e verildi.

-Ankara Belediyesi’nin 11 Eylül 2013’te düzenlediği 1.1 milyar liralık yol ve asfalt ihalesine biri Söğüt İnşaat olmak üzere iki firmadan teklif geldi. Söğüt 799.4 milyon liralık teklifle ihaleyi kazandı.

-Kesikköprü Barajı İvedik İçmesuyu arası boru yenileme ve isale hattı için 2 Şubat 2015’te 2 ihale düzenlendi. Söğüt İnşaat, ortağı Genç İnşaat ile birlikte 1’inci kısımı 95 milyon TL; ikinci kısım ihalesini de 312.2 milyon lira bedelle kazandı. toplam bedel 416.2 milyar lirayı buldu.

-Belediyenin 12 Haziran 2015’te düzenlediği 1.9 milyar liralık yol, asfalt, köprü ve alt-üst geçit ihalesine 2 firma teklif verdi. İkinci firmanın teklifi değerlendirme dışı kaldı. Söğüt İnşaat 1 milyar 469,9 milyon lirayla ihaleyi kazanan taraf oldu. Ancak KİK, ihaleyi mevzuata aykırı bulup iptal etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sogut-insaata-4-1-milyarlik-ihale-verildi_133524.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!