Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sokak Rampaları Mimari Standartlardan Uzak!

Özellikle engelli ve yaşlı vatandaşların rahat ulaşımı için zorunlu hale getirilen rampaların birçoğu mimari standartlardan uzak yapılıyor.

yapi.com.tr
Sokak Rampaları Mimari Standartlardan Uzak!

Zaman Gazetesi'nin haberine göre, başta engelli vatandaşlar olmak üzere yaşlılar, çocuklar, hamile ve çocuklu kadınların gündelik hayatını kolaylaştıran rampalar kanun gereği kamu ya da özel tüm binalarda yer almak zorunda. Son yıllarda sayıları artsa da rampaların birçoğu mimari standartlardan uzak olarak yapılıyor.

Fiziksel engellerin aşılması adına gönüllü çalışmalar yapan inşaat mühendisi Hayri Alyanak, nüfusun yüzde 33’lük bir kısmının hareket kabiliyetlerini arttıran rampa ve benzeri yapılara ihtiyacın açık olduğunu dile getiriyor.

Alyanak, rampalarda olması gereken standartlar hakkında şu bilgiyi verdi: “Standartlara baktığınızda aslında çok özel şeyler değil. Rampaların kısa mesafelerde eğimi maksimum yüzde 8 olmalı. Yani 80 cm yükseklik için 10 m uzaklık mesafesi lazım.” Karşılaşılan engelin yüksekliği arttıkça rampanın da uzaması gerektiğini dile getiren Alyanak, şöyle konuştu: “Rampa uzadıkça eğimini yüzde 6’lara kadar çekebilirsiniz. Ayrıca uzun rampalarda dinlenmek için 10 metrede bir ara sahanlık olması gerekiyor. Rampa standartlara uygun yapılmadığı zaman, dik yapıldığı zaman rampa üzerinde olan kişinin geriye devrilmesi çok kolay oluyor. Rampa heryere yapılmaz. Eğer bir yerin girişi çok yüksekse burada rampa yapmak yerine çeşitli mekanik çözümler uygulamak lazım.”

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Başkanı Ramazan Baş ise çoğu yerdeki ‘dik’ rampaların insanlar değil kolay eşya taşımak için yapıldığını söylüyor. Baş, rampa yaptırabilmek için kat kanununa göre apartman sahiplerinin onayının istendiğini söyleyerek, bürokrasi yüzünden basit bir rampa yapımının bazen bir seneyi bulduğunu vurguluyor. Harcamalarda asansör arıza gideri gibi bütün kat maliklerinin katılımının sağlanması gerektiğini vurgulayan Baş, “Uygun olmayan engelli rampasına ruhsat verilmeye devam edilirse bu sorun düzelmez. Ruhsat verene de ceza verilmeli.” dedi.

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Semra Çetinkaya da “Yapılan rampaların birçoğuna yalnız çıkılamıyor. Rampalar zaten rampa görevini yapmıyor.” diyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sokak-rampalari-mimari-standartlardan-uzak_107978.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!