Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sokaklar Gürültü Kirliliğine Teslim

Havaların ısınmasıyla birlikte "gürültü" sezonu da açıldı! Gürültüden rahatsız olanlar şikâyetlerini il çevre ve orman müdürlükleri ile belediyelere iletebilecek.

Milliyet Gazetesi
Sokaklar Gürültü Kirliliğine Teslim

arış Manço'nun "Domateees, bibeeeer, patlıcaaan" şarkısında olduğu gibi yaz aylarıyla beraber sokaklarda, mahalle aralarında yankılanan seyyar satıcı anonslarının, elektro bağlamalı sokak düğünlerinin başlaması, havai fişek, maytap patlamaları, korna ve susturucusuz egzoz sesleri nedeniyle şehirler gürültü kirliliğine teslim oldu.

"Şikâyet edin"
Çevre Mühendisleri Odası İkinci Başkanı Sevinç Karakaya, gürültü kirliliğini önleyebilecek çok iyi hazırlanmış yasa ve yönetmelikler olduğunu ancak bunların uygulanmadığını söyledi.

Çevre ve Orman Bakanlığı'nca çıkarılan "Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği"nde gürültü kirliliğine yol açan davranışların açık biçimde yasaklandığına dikkati çeken Karakaya, sağlıklı bir çevrede yaşama hakkının Anayasa ve yasalarla güvence altına alındığını vurguladı.

Karakaya, yasaların ihlal edilmesi halinde büyük para cezaları öngörüldüğüne ancak vatandaşların yasaların uygulanması konusunda sorumluluğun kime ait olduğu konusunda yeterince bilgili olmadığına işaret etti. Karakaya, bu konuda rahatsız olanların il çevre ve orman müdürlükleri ile belediyelere şikâyetlerini iletebileceklerini belirtti. Sorumlu birimlerin de görevlerini yerine getirmediğini iddia eden Karakaya, bu konuda yetkilendirilen belediyelerin harekete geçmesini istedi.

Düğündeki müziğe ceza
Bu arada Denizli'nin Güney ilçesinde, yüksek sesle müzik çalınması nedeniyle düğün sahibine para cezası kesildi. Jandarma ekibinin önleyici hizmet görevi sırasında, ilçeye bağlı Aşağıçeşme köyündeki düğün töreninde yüksek sesle müzik yayını yapıldığı belirlendi. Bu nedenle düğün sahibi H.M.'ye, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu'nun 36'ncı maddesi gereğince 58 YTL para cezası uygulandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sokaklar-gurultu-kirliligine-teslim_54996.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!