Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sokaklar Karanlığa Gömülecek

Küresel krizle başedemeyen dünya, diğer yandan kürsel ısınma ile uğraşırken, Almanya hükümeti bir taşla iki kuş vurarak, her ikisi ile aynı anda mücadele etmenin yolunu buldu. Almanya'da geceleri sokak ışıkları aralıksız yanmayacak. Geçtiğiniz sokağın ışıklarını yakmak için cep telefonları kullanılacak!

Habertürk
Sokaklar Karanlığa Gömülecek

Küresel krizle başedemeyen dünya, diğer yandan kürsel ısınma ile uğraşırken, Almanya hükümeti bir taşla iki kuş vurarak, her ikisi ile aynı anda mücadele etmenin yolunu buldu. Almanya'da geceleri sokak ışıkları aralıksız yanmayacak. Geçtiğiniz sokağın ışıklarını yakmak için cep telefonları kullanılacak! Sistemde her sokak için bir numara belirtiliyor. Dileyen kişi bu numarayı arayarak arama süresi boyunca sokak ışıklarını açık tutuyor.

İlk testlerin yapıldığı pilot bölgelerde kayda değer maliyet düşüşleri gözlendi. Örneğin sadece 900 kişinin yaşadığı Morgenröthe-Rautenkranz adlı kasabada, şimdiden 5.300 dolarlık (yaklaşık 8.900 TL) tasarruf.

Fakat işin bir de karanlık yönü var. Almanya'da sokak ışıklarını yaklaşık 1 saat cep telefonu yardımıyla açık tumanın maliyeti 4,65 dolar (yaklaşık 7,8 TL). Ekonomik krizin devletleri ve belediyeleri etkilediği bir gerçek fakat halkı da etkilediğini unutmamak gerekiyor. Herkes yolda yürürken ışık için para vermek istemeyebiliyor. Bir Alman vatandaşı karanlıkta yürürken önünü göremediği için düştü ve hastaneye kaldırıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sokaklar-karanliga-gomulecek_67095.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!