Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Söke'ye 500 Milyon TL’lik Yatırım

Batı Anadolu Grubu, Söke’de entegre tesis yatırımı gerçekleştiriyor. Yapımı süren Batısöke çimento fabrikasının toplam maliyetinin 500 milyon TL’ye ulaşacağı belirtildi.

yapi.com.tr
Söke'ye 500 Milyon TL’lik Yatırım

Batı Anadolu Grubu’nun çimento ve klinker üretim kapasitesini iki katına çıkaracak olan yeni fabrikanın, Türkiye’nin bu alandaki toplam ihracatının yüzde 10’unu tek başına karşılayacağı ifade edildi. Batı Anadolu Grubu İcra Kurulu Üyesi Feyyaz Ünal, Batısöke’nin 2018 Ocak ayında devreye girmesiyle üretimden istihdama, lojistikten enerji maliyetlerine, birçok alanda önemli kazanımlar elde edeceklerine dikkat çekti. 

İhracata yılda 40 milyon $ katkı

Tesislerin tamamlanmasıyla birlikte yılda 800 bin ton çimento ihracatı gerçekleştirme olanağına kavuşacaklarını belirten Feyyaz Ünal şunları söyledi: “Yeni yatırımımızla grubumuzun yıllık klinker üretim kapasitemiz 3.8 milyon tona, çimento üretim kapasitemiz ise 5.8 milyon tona ulaşacak. Böylece Batısöke ve Batıçim fabrikalarımızdan yılda 40 milyon $’a yakın ihracat yapabileceğiz. Bununla birlikte, faaliyet gösterdiğimiz bölgenin istihdamına katkı sağlama misyonumuzu da sürdürmüş oluyoruz. Yeni yatırım Söke’deki çalışan sayımızı yaklaşık yüzde 50 oranında artıracak.”

BatıBatı Anadolu Grubu İcra Kurulu Üyesi Feyyaz Ünal

Başta Ege Bölgesi olmak üzere, yurt içi ve yurt dışındaki müşterilerine en hızlı ve en kaliteli hizmeti sunmayı amaçladıklarına değinen Feyyaz Ünal, konuşmasına şöyle sürdürdü: “Fabrikamız tamamlandığında 4 adet paketleme tesisi, kamyon dolum ünitesi, 2 adet paletizing ünitesi ve 2 adet big bag dolum sisteminden meydana gelen dev bir tesis haline gelecek.”

Sürdürülebilir yatırım

Batısöke - Aliağa demiryolu hattının kullanılmasıyla çok önemli bir lojistik avantaj sağlayacaklarına değinen Ünal, fabrikanın çevreye etkileri konusunda da şunları söyledi: “Bu yatırımı tümüyle sürdürülebilirlik felsefesiyle hayata geçiriyoruz, alanında en ileri teknolojileri kullanıyoruz. Bu nedenle karbon salınımının çevreye etkisi minimuma inecek. Enerji maliyetlerimiz ise klinker üretiminde yüzde 14, farinde yüzde 33 ve çimento üretiminde ise yüzde 16 oranında düşecek. Enerji tasarrufu için Türkiye’deki tüm fabrikaların benzer iyileştirmeleri yapmaları gerektiğini düşünüyoruz.”

Çimento sektörü büyüyor

Dünyada çimento üretiminin son 10 yıl içerisinde ortalama yılda yüzde 6,5 artış hızıyla yaklaşık 2 katına çıktığına dikkat çeken Ünal, ülke sıralamasında Çin’in büyük farkla lider olduğunu belirtti. Ünal, “Dünya çimento ihracatında ilk 3 sırada İran, Türkiye ve Çin yer alırken, ithalatta ise Irak, Bangladeş ve Amerika başı çekiyor” dedi.

Türkiye’nin, 52’si entegre tesis, 18’i öğütme-paketleme tesisi olmak üzere toplam 70 çimento fabrikasıyla Avrupa’daki en büyük çimento üreticilerinden biri olduğunun altını çizen Ünal, sektörün toplam 100 milyon ton üretim kapasitesiyle 15 bin kişiye istihdam sağladığını ifade etti.

Türkiye’nin hazır beton üretiminde Avrupa’da ilk sırada olduğunu sözlerine ekleyen Ünal, önümüzdeki yıllarda da özel konut inşaatları, kentsel dönüşüm ve üçüncü havaalanı, nükleer santraller ve Çanakkale Köprüsü gibi projeler sayesinde sektörde büyümenin devam etmesini öngördüklerini belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sokeye-500-milyon-tllik-yatirim_157441.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!