Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Solomon Adaları'nda 7.1 Büyüklüğünde Deprem...

Büyük Okyanus’ta yer alan Solomon Adaları’nda 7.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. ABD Jeolojik Araştırma Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre deprem, Solomon Adaları’ndan Kira Kira’nın 97 kilometre güneybatısında yaşandı. Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi depremin, merkez üssünün 100 kilometre içindeki kıyılarda yıkıcı olabilecek tsunamilere

Radikal Gazetesi
Solomon Adaları'nda 7.1 Büyüklüğünde Deprem...

Büyük Okyanus’ta yer alan Solomon Adaları’nda 7.1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. ABD Jeolojik Araştırma Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre deprem, Solomon Adaları’ndan Kira Kira’nın 97 kilometre güneybatısında yaşandı. Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi depremin, merkez üssünün 100 kilometre içindeki kıyılarda yıkıcı olabilecek tsunamilere yol açabileceğini açıkladı. Can ve mal kaybıysa henüz söz konusu değil.

Solomon Adaları, Pasifik’in büyük kısmında olduğu gibi sık sık depremler yaşıyor. Bölgede son olarak ocak ayında 7.2 şiddetinde bir deprem olmuş, bu kuvvetli sarsıntı yaklaşık 2.5 metre yüksekliğinde dalgar yaratan bir tsunamiye yol açmıştı. Ocak ayındaki bu deprem Rendova adasında yaklaşık 1000 kişinim evsiz kalmasına neden olmuştu. Bu, nüfusun üçte biri ediyor.

Batı Solomon’da 2007 Nisan’ında da 8 şiddetinde bir deprem olmuş ve yaşanan tsunami sonucu 50’den fazla insanın ölmüş, binlerce insan evsiz kalmıştı. Geçen sene eylül ayında da Pasifik adalarında Samoa ve Tonga’daki tsunamide 186 kişi ölmüş, çok sayıda köy yok olmuştu. (afp)


 

http://www.yapi.com.tr/haberler/solomon-adalarinda-7-1-buyuklugunde-deprem-_78490.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!