Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Son Söz daha Söylenmedi

İzmir Limanı'nın özelleştirilmesi karşısında yargı yoluna giden kesim, Global-Hutchison-EİB-Limaş Konsorsiyumu'na, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın, devir işlemi için çağrı yapması sonrasında, hukuksal sürecin henüz bitmediğini açıkladı. Özelleştirmenin her aşamasının dava konusu yapılabileceği vurgulanırken, yüretminin durdurulmasına karşı

Cumhuriyet EGE
Son Söz daha Söylenmedi

İzmir Limanı'nın özelleştirilmesi karşısında yargı yoluna giden kesim, Global-Hutchison-EİB-Limaş Konsorsiyumu'na, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın, devir işlemi için çağrı yapması sonrasında, hukuksal sürecin henüz bitmediğini açıkladı. Özelleştirmenin her aşamasının dava konusu yapılabileceği vurgulanırken, yüretminin durdurulmasına karşı verilen yargı kararına itirazda bulunulduğu bildirildi. Limanı almak isteyen konsorsiyumun, yapılan itiraz başvurusu gözardı edilerek, devir işlemi için imzaya çağrıldığına dikkat çekilerek, bunun sürecin karanlık noktalarından birisi olduğu kaydedildi.

Kerhen...

Özelleştirme sürecinde Liman İş Sendikası Genel Merkezi'nin tutumuna da dikkat çekiliyor. Sendika genel merkezinin özelleştirmeyi yargıya taşıma ve açılan davayı sahiplenme konusunda eksiklikleri olduğu vurgulanıyor. Sendikanın, özelleştirmeye karşı net tavır almadığı vurgulanırken, boşluğu Kamu İşletmeciliği Geliştirme Merkezi'nin (KİGEM) doldurduğu aktarılıyor. Sendikanın, KİGEM'in başlattığı hukuksal süreç ardından “kerhen” yargı yoluna gittiğinin altı çiziliyor.

Liman-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Niyazi Tuncer, sendika genel merkezinin Mersin Limanı'nın özelleştirilmesi sürecinde dik duruş sergileyemediğini bunun da diğer limanlar için emsal oluşturduğunu ve İzmir Limanı'nın da elden çıkmak üzere olduğunu söyledi. Tuncer, “Sendika genel merkezi gizliden gizliye İzmir Limanı'nın özelleştirilmesini istedi. Bunu da tüm tutum ve davranışlarına yansıttılar. Sendikamızın genel merkezi İzmir Limanı'nın özelleştirilmesi sürecine seyirci kaldı. Bir el sendika genel merkezine değmiş ve özelleştirilme sürecinde pasif kalınmasını sağlamıştır” dedi.

Tuncer, Liman-İş Sendikası Genel Merkez yöneticilerinin kendisini, İzmir Limanı'nın özelleştirilmesine karşı çıktığı için görevden almak istediğini savundu. İhaleyi kazanan konsorsiyumdan bazı kişilerin kendisiyle iletişim kurduğunu da sözlerine ekleyerek, “Görüşmelerimizde limanda çalışan işçilerin hakları konusu gündeme geldi. Bana, hiçbir işçinin hakkının yenmeyeceği söylendi. Bu durumu sözleşmeyle güvence altına alalım dediğimde, önüme farklı bir döküman çıkardılar. Kabul etmedim” diye konuştu.

KİGEM Başkanı Mümtaz Soysal da “Sendikalar ya teslim oldular ya da teslim alındılar” dedi.

Soysal, İzmir Limanı'nın özelleştirme sürecinde Liman İş Sendikası Genel Merkezi'nin ciddi bir karşı duruş sergileyemediğini aktararak, “Sendika, özelleştirmeye karşı kararlı adımlar atabilseydi iş bu noktaya gelmezdi” yönünde görüş belirtti.

KİGEM Genel Sekreteri Ayla Yılmaz da, İzmir Limanı'yla ilgili hukuksal sürecin bitmediğini ve limanın kamu elinden çıkarılmasına ve yabancılaştırılmasına karşı mücadelenin süreceğini söyledi. Yılmaz, özelleştirmeye olanak sağlayan Danıştay 13. İdare Mahkemesi’nin kararına karşı Danıştay İdari Davalar Genel Kurulu’na itiraz edeceklerini söyledi. Yılmaz, Yürütmeyi durdurma kararını kaldıran yargı kararını dayanak alarak konsorsiyumu devir işlemi için imzaya davet etmeleri herşeyin bittiği anlamına gelmiyor. Hukuksal süreç daha devam ediyor. Bizim açımızdan sonlanmış bir durum söz konusu değil” diye konuştu.

Sokak kapısı...

Yılmaz, İzmir Limanı'nın, Ege Bölgesi'nin dışarıya açılan kapısı olduğunu söyleyerek, “Burayı özelleştirerek ve yabancılaştırarak, evinizin sokak kapısını sonuna kadar açmış oluyorsunuz. Endişem odur ki, yarın öbür gün bu alanlara girmek için bizlerden vize istemesinler. Ancak bu konunun peşini bırakmayacağımızı kamuoyunun bilmesini isterim” dedi.

Liman İş Sendikası Genel Başkanı Muzaffer Akpunar ise şunları söyledi:

“Yapılan değerlendirmelerin odağında bir önceki dönem genel merkez yönetimi var. Geçmiş dönem için yorum yapmam doğru olmaz. Ben o dönem İstanbul şube başkanıydım. Başkanlar kurulunda bazı görüşlerimiz ve taleplerimiz oldu ama ne kadarı yerine getirildiği konusunu liman işçileri değerlendirecektir.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/son-soz-daha-soylenmedi_72938.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!