Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sortie'deki Açık Alana Kaçak Çatı

İstanbul'un en güzel Boğaz manzarasına hâkim ve sosyetenin uğrak yeri olan ünlü eğlence mekânı Sortie'nin açık alanına kaçak kondu yapılıyor. İçinde Doğa Balık, Mori, Cafe de Paris, Şamdan, Steakhouse, Sahan, Mirror, Meyhane, Niwa, La Brise gibi açık havada hizmet veren mekanların bulunduğu Sortie'de 3 bin kişilik açık alanın kapatılması

Sabah Gazetesi
Sortie'deki Açık Alana Kaçak Çatı

stanbul'un en güzel Boğaz manzarasına hâkim ve sosyetenin uğrak yeri olan ünlü eğlence mekânı Sortie'nin açık alanına kaçak kondu yapılıyor. İçinde Doğa Balık, Mori, Cafe de Paris, Şamdan, Steakhouse, Sahan, Mirror, Meyhane, Niwa, La Brise gibi açık havada hizmet veren mekanların bulunduğu Sortie'de 3 bin kişilik açık alanın kapatılması çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Vatandaşların ihbarı üzerine Boğaziçi İmar Müdürlüğü ekipleri dün Ortaköy Muallim Naci Caddesi üzerinde bulunan ve işçilerin harıl harıl çalıştığı ünlü mekâna gitti.

Çalışmayı sonlandırın

İmar Müdürlüğü ekipleri, mekânın Boğaz öngörünümünde olması nedeniyle Boğaziçi İmar Kanunu'na göre 3 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'ndan izin alınması zorunluluğu bulunduğunu mekân işletmecilerine bildirdiler. Ekipler, ruhsatına aykırı şekilde yapılan çalışmada binanın gabarisiyle oynandığını belirlediler ve tutanak tutup, işletmeci ile mimara ceza yazdılar. Yetkililer, "Yapılan çalışmayı hemen sonlandırın" diyerek Sortie'den ayrıldılar. Sortie'nin işletmecilerinden Erol Kaynar ise "İmar Müdürlüğü yetkilileri ceza yazmışlar. Biz oraya kış bahçesi yapıyorduk" diye konuştu.

3 yıl hapis olabilir

Tutanağa rağmen çalışmalar devam ederse, savcılığa suç duyurusunda bulunulacak. Sortie yöneticileri ve müteahhitle ilgili de İmar Kanunu'nun 18. maddesi gereğince 1 - 3 yıl arasında hapis cezası ile yargılanabilecek. Suç duyurusunun ardından tutulan yapı tatil tutanağı çerçevesinde yıkım kararı alınabilecek. Erol Kaynar, Vural Kaynar ve Burak Tireci'nin işlettiği mekânda yapılan çalışmayla ilgili İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'ne soru önergesi verilecek.

Vatandaş ihbar etti

Arnavutköy'deki mekânda süren çalışmalar, vatandaş tarafından fark edilerek yetkililere bildirildi. Şu ana kadar Boğaz öngörünümünde 27 bin 500 kaçak yapı tespit edildi. Bunlardan 3 bini hakkında ise yıkım kararı çıktı.

Boğaz'da 200'ün üzerinde inşaat var

İsminin açıklanmasını istemeyen eski bir Boğaziçi İmar Müdürü, Boğaz'ın her iki yakasında şu anda aralarında yalı ve köşklerin de bulunduğu 200'ün üzerinde inşaatın devam ettiğini söyledi ve şu anki duruma ilişkin değerlendirme yaptı:

"Bu tür yapılara, 3 Numaralı Koruma Kurulu'nun verdiği izinle Boğaziçi İmar Müdürlüğü ruhsat verir. Bugüne kadar yapılan, özellikle çelik konstrüksiyon yapıların hiçbiri kurul onayından geçmedi. Bunlar yasalara aykırı. Boğaz öngörünüm bölgesinde, konutlarda yapılaşma oranı yüzde 6. Bugüne kadar Boğaz öngörünümünde 27 bin 500 kaçak yapı tespiti yapıldı. Bunlardan 3 bini hakkında yıkım kararı bulunuyor. Ancak şu ana kadar hiçbir yapıya müdahale edilmedi. Ruhsatlı açılıp sonradan imara aykırı genişlemelere yönelen özel işletme ve konut sahiplerinin, 'hatırlı' isimleri devreye sokarak, belediyenin yapacağı yıkımları engellemeye çalışıyor."

http://www.yapi.com.tr/haberler/sortiedeki-acik-alana-kacak-cati-_75060.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!