Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sosyal Belediyecilik Kazandı

Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven 2008 yılında sosyal belediyecilik atağı başlattı. İlçede ayda 10 tona kadar kullanılan su için ücret alınmadı, belediye otobüsleri ücretsiz oldu ve fırınlarda ekmekler indirimli hale getirildi.

Bir Gün Gazetesi
Sosyal Belediyecilik Kazandı

Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven 2008 yılında sosyal belediyecilik atağı başlattı. İlçede ayda 10 tona kadar kullanılan su için ücret alınmadı, belediye otobüsleri ücretsiz oldu ve fırınlarda ekmekler indirimli hale getirildi. Fakat Özgüven hakkında 10 tona kadar suyun ücretsiz sağlanması, belediye çalışanlarına yüzde 50 indirimli su tarifesi uygulanması nedeniyle iddianame hazırlandı.

“Kamuyu zarara uğratarak görevlerini kötüye kullandıkları" suçlamasıyla Özgüven, belediye meclis ve çalışanları hakkında dava açıldı. Dün Dikili Asliye Mahkemesi'nde karar duruşması görülen davada, Belediye Başkanı Osman Özgüven ile birlikte yargılanan 22 kişi hazır bulundu. Duruşmaya DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Genel-İş Genel Başkanı Erol Ekici, Genel-İş 5 Nolu Şube Başkanı Mehmet Çınar, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Azat Fazla katıldı.

Duruşmada söz alan, sanık avukatlarından Arif Ali Cangı, müvekkilinin, kamuyu zarara uğratmadığını belirterek, aksine kamu yararını gözeten bir uygulama yapmıştır. Savcılığın bu durumu göz önünde bulundurmasını talep ediyorum" diye konuştu.

Hakim Şen: Görev kötüye kullanılmadı

Mütalaasını sunan savcı, davalıların üzerlerine atılı suçları işledikleri yönünde bir kanıt oluşmadığına dikkat çekerek, Başkan Osman Özgüven'in de aralarında bulunduğu 22 kişinin beraatına karar verilmesini istedi. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Mehtap Şen, davaya konu olan 'görevi kötüye kullanma' ve 'kamuyu zarara uğratma' suçlarının oluşmadığına hükmederek, sanıkların beraatına karar verdi.

‘Suyun yaşam hakkı olduğunu savunduk’

Adliye çıkışında dava sonucuna ilişkin açıklama yapan Başkan Özgüven, "Bu davanın başından itibaren suyun yaşam hakkı olduğunu savunduk. Burada bizim beraat etmemiz önemli değil, önemli olan suyun yaşam hakkı olduğu yönünde bir kararın açığa çıkmasıdır. Bundan sonraki dönemlerde de, halkın faydasına olan çalışmalar yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Çelebi: Beraat eden su oldu

Özgüven'e destek amacıyla duruşmaya katılan DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi de, "Bu dava tüm Türkiye'nin davasıdır. Nasıl ki, TEKEL direnişi sadece TEKEL işçilerini ilgilendirmiyorsa bu dava da sadece Osman Özgüven'i ilgilendirmiyor. Burada yargılanan su hakkıdır. Bu yargılamanın sonucunda beraatın çıkması, suyun beraat etmesidir" diye kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sosyal-belediyecilik-kazandi_78071.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!