Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Sosyal Devlet' Geri Dönüşüm İşçisi Avında

Sokaklarda atık kağıt toplayıcısı avına çıkan İstanbul polisi, Maltepe bölgesindeki çok sayıda kağıt deposuna da baskın yaptı. Gözaltına alınan 70 işçiden 13'ü "çocuk çalıştırma suçu" işledikleri gerekçesiyle çıkarılan mahkemede tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Bir Gün Gazetesi
'Sosyal Devlet' Geri Dönüşüm İşçisi Avında

stanbul Maltepe bölgesinde çalışan geri dönüşüm işçilerine polis operasyon düzenledi. Önceki gece başlayan ve gün boyu süren operasyonda 70 işçinin gözaltına alındığı öğrenildi. Sokaklarda atık kağıt toplayıcısı avına çıkan İstanbul polisi, Maltepe bölgesindeki çok sayıda kağıt deposuna da baskın yaptı. Gözaltına alınan 70 işçiden 13'ü "çocuk çalıştırma suçu" işledikleri gerekçesiyle çıkarılan mahkemede tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bugüne kadar zabıta tarafından çevreyi kirletmek ve görüntü kirliliği yaratmaktan ceza alan geri dönüşüm işçileri, on sekiz yaşın altında çocukları çalıştırmakla suçlanıyor.

Daha önce de Ankara’nın bazı semtlerinde, İstanbul Beyoğlu’nda benzer baskınlar ve gözaltılar yaşayan geri dönüşüm işçilerinin evleri aynı zamanda depo olarak kullanılıyor ve orada çocuklarıyla birlikte yaşıyorlar.

Konuyla ilgili Katı Atık İşçileri Derneği Başkanı Ali Mendillioğlu "Çocuk çalıştırma suçlaması, işçileri baskı altına almak için polisin ve geri dönüşüm şirketlerinin suiistimaline açık bir suçlamadır. Bunun gibi geri dönüşüm işçilerini yıldırmak, tekeller için köle gibi çalıştırmaya razı etmek için polis ve zabıta sık sık 'çevreyi kirletmek'ten, "görüntü kirliliği yaratmak"tan ceza kesiyor” dedi.

İstanbul'da geri dönüşüm işçilerine yönelik baskılar yılbaşından itibaren Beyoğlu bölgesinde Yüceler Kağıtçılık şirketinin işçileri köle gibi çalıştırma dayatmasıyla hız kazandı. Maltepe'de yaşanan bu olay daha önce Beyoğlu ve Fatih'te işçilere buna benzer baskıların ardından geri dönüşüm tekel şirketlerinin bölgeye girdiği ve geri dönüşümündeki rant dikkat çekiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sosyal-devlet-geri-donusum-iscisi-avinda_76697.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!