Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Soyak İş Merkezinden Vazgeçti Levent’teki Arazisini Satacak

Konut ve işyeri yapımında faaliyet gösteren Soyak Yapı İnşaat ve Ticaret, Levent’teki arazisine iş merkezi yapma fikrinden vazgeçerek, satmaya karar verdi.

Hürriyet Gazetesionut ve işyeri yapımında faaliyet gösteren Soyak Yapı İnşaat ve Ticaret, Levent’teki arazisine iş merkezi yapma fikrinden vazgeçerek, satmaya karar verdi. Yapılan son ihalelerin ardından fiyatların yükseldiği bölgede, son büyük arazinin sahibi olan Soyak, Garanti Yatırım aracılığıyla teklifleri almaya başladı. Garanti Yatırım, Soyak’ın adını vermeden tanıtıma başlarken, tekliflerin 22 Şubat’a kadar alınacağı ve ihalenin de 29 Şubat’ta yapılacağı belirtildi.

17 milyon dolara aldı: Garanti Yatırım’ın "Yılın en prestijli arsa ihalesi" diyerek satışa çıkardığı araziyi Mart 2005’te 17 milyon dolara Novartis İlaç’tan satın alan Soyak, buraya gökdelen iş merkezi yapacağı açıklanmıştı. Ancak aradan geçen 3 yıla yakın sürede Karayolları arazisine Zorlu’nun 800 milyon dolar, İETT Garajı arazisine Dubai şeyhi El Maktum’un 705 milyon dolar vermesi, Levent ve bölgesindeki arazi fiyatlarını katladı. Bunun üzerine Soyak da, Levent’teki İETT Garajı’nın hemen yanında yer alan, Tekfen, Sabancı, İş Kuleleri, Metrocity gibi İstanbul’un en yüksek binalarıyla komşu olan 11 bin 648 metrekarelik arazini Garanti Yatırım aracılığıyla satışa çıkardı. Levent’te metrekare fiyatlarının Karayolları arazisi ihalesi ile 8 bin doları aşması, İETT Garajı ihalesi ile 18 bine yaklaşması, ayrıca bölgede bu büyüklükte pek arazi kalmaması, Soyak’ın arazisinin değerini artırdı.

Yabancılar çok ilgili: Garanti Yatırım İcra Kurulu Başkanı Metin Ar, "Bölgesinde artık böyle bir arsa yok" diyerek aracılık ettiği arsanın önemini vurgularken, çok amaçlı imar izninin, arsanın cazibesini artırdığını kaydetti. Buranın zaten yabancıların ilgi gösterdiği bir arsa olduğunu söyleyen Ar, "Danışmanlık yaptığımız İETT Garajı ihalesinde, yerli yatırımcıya yeterince tanıtım yapmadığımız için eleştirildik. O nedenle doğrudan bir yabancıya satış yapmak yerine, yerli yatırımcının da katılabileceği bir ihaleyi tercih ettik. Arsanın büyük ilgi görmesini bekliyoruz, iyi bir satış olacaktır" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/soyak-is-merkezinden-vazgecti-leventteki-arazisini-satacak_58793.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!