Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Soyak Kristal Kule "En İyi" 10 Binadan Biri Oldu

Pei Cobb Freed ve HAS Mimarlık ortaklığında tasarlanan 168 m. yüksekliğinde Soyak Kristal Kule, en iyiler arasına girdi.

yapı.com.tr
Soyak Kristal Kule "En İyi" 10 Binadan Biri Oldu

Dünyanın dört bir yanından gökdelenler ve nefes kesen mimari projeler platformu Emporis’in dünya çapında 300’den fazla gökdelen arasından 2014 yılı için seçilen en iyi 10 bina listesi açıklandı. Sıralamada İstanbul’daki ''Soyak Kristalkule'' 7. sırada yer aldı.

Yapılar hakkında küresel bir bilgi sağlayıcısı olan Emporis’in her yıl düzenlediği “Gökdelen Ödülü” yarışmasında projeler, yıl içerisinde tüm dünyada gerçekleştirilen ve yarışmanın kriterlerine uygun proje bilgilerinin yer aldığı kendi veritabanı üzerinden seçildi. Tasarım ve işlevselliği bir araya getiren en iyi mimar ve projeyi seçmek amacıyla yapılan yarışmada en iyi 10 proje, Emporis editörlerinin oluşturduğu jüri tarafından yapılan oylamalar sonucu belirlendi.

Soyak Kristalkule, Soyak Holding tarafından Levent’teki kendi arsası üzerinde geliştirilmiş ve 2011 yılında başlanılan inşaat 2014 yılında tamamlanmıştır. Projenin mimari tasarımı, ünlü Mimar Henry Cobb önderliğindeki NewYork’tan Pei Cobb Freed & Partners (PCF&P) ile yerel mimar olarak HAS Mimarlık Ltd. tarafından yapılmıştır. Projenin strüktür tasarımı yine USA menşeli Thorton Tomasetti, mekanik ve elektrik tasarımı ise Jaros Baum & Bolles tarafından yapılmış olup, yerel proje ayağında Balkar, Enmar ve Dinamik yer almıştır. Proje yönetimini ise uluslararası ARUP yürütmüştür.

Monotonun dışına çıkması amaçlandı

Levent’te, 104.000 m2 kapalı alan olarak inşa edilen, Soyak Kristalkule, biri 168 m diğeri 63 m yüksekliğinde iki ofis binası ile bunları arsa boyunca birbirine bağlayan, restaurant, kafeterya, alışveriş alanları, ofis iç bahçeleri, yansıma havuzları gibi sosyal donatıları ve 5 kat otoparkı içeren podyum yapısından oluşuyor. Soyak Kristalkule mimari konseptinin ana çıkış noktası, şehrin en canlı noktalarından birinde yer alacak ve her gün önünden geçen kentlilere binanın farklı konumlardan farklı perspektifler sunarak, monotonlaşmış görünümlerin dışına çıkmasıdır. Dikdörtgen prizmanın hassas geometrik parametrelere uygun olarak eksiltilmesi sonucunda simgesel formuna ulaşan Soyak Kristalkule, Büyükdere Caddesi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü gibi iki ana ulaşım arterinin kesişim noktasında olması nedeniyle farklı noktalardan bakışta kentlilere sürprizli perspektifler sunarak mimari tasarım hedefini sağlıyor.


Birincilik Zaha Hadid'in

Listede birinciliği ise, en az 100 m yüksekliğindeki 300 gökdelen arasından Pekin’deki Wangjing SOHO projesiyle Zaha Hadid Mimarlık kazandı. Proje, 118 m, 127 m ve 200 m yüksekliğinde 3 yapıdan oluşuyor. Jüriyi projenin formu ve enerji verimli çözümü etkilemiş. İkinciliğe değer görülen gökdelen Milano merkezde yer alan, Studio Boeri tasarımı “Düşey Bahçe” adlı konut yapısı. Yapıda 700 ağaç ve 90 farklı tür bitki bulunuyor. Agence d’Architecture Anthony Béchu tasarımı Courbevoie’deki 171 m yüksekliğindeki Kule D2 (Tour D2) ise üçüncülüğe değer görüldü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/soyak-kristal-kule-en-iyi-10-binadan-biri-oldu_137689.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!