Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Soydaşların Konut Parası Geri Veriliyor

Para yatırmalarına rağmen konut sahibi olamayan Bulgaristan’dan zorunlu göçle Türkiye’ye gelen soydaşlar, bu paralarını geri alabilecek. TBMM Genel Kurulunda, İskan Kanununda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı kabul edildi.

Radikal Gazetesi
Soydaşların Konut Parası Geri Veriliyor

Para yatırmalarına rağmen konut sahibi olamayan Bulgaristan’dan zorunlu göçle Türkiye’ye gelen soydaşlar, bu paralarını geri alabilecek. TBMM Genel Kurulunda, İskan Kanununda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı kabul edildi. Yasaya göre, Bulgaristan’dan zorunlu göçle Türkiye’ye gelen, kendileri için yaptırılan konutlardan almak için para yatıran ancak konut sahibi olamayanlar, kanunun yayımı tarihinden itibaren bir yıl içinde başvurmaları halinde, bu paraları alabilecek. Yatırdıkları bedel, yatırıldığı tarihten ödeneceği tarihe kadar TÜFE esas alınarak hesaplanacak, TOKİ tarafından göçmen konutları hesabından ödenecek.

Maliye Bakanlığı’ndan destek

Soydaşlar, TOKİ’nin başvuru şartlarını taşımaları kaydıyla, kendilerine ödenecek bu bedel, konut, peşinat ya da ana para ödemesinden mahsup edilerek, TOKİ’nin alt gelir grubu ile yoksullara yönelik sosyal konut projelerinden kuraya tabi olmadan yararlanabilecekler. Süresi içinde başvurmayan soydaşların yatırdıkları bedel, göçmen konutları hesabına gelir kaydedilerek, toplanan paralar bu şekilde tasfiye edilecek. TOKİ’ce göçmen konutları hesabından karşılanamayan miktar, Maliye Bakanlığı tarafından bu amaçla TOKİ’ye aktarılacak tutardan karşılanacak. Konutlarla ilgili olarak, yapılacak işlemleri bakanlık belirleyecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/soydaslarin-konut-parasi-geri-veriliyor_64913.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!