Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Spotlar Sart Üzerinde

Manisa Salihli'deki Sart Harabeleri'nin önemli tarihi mekanlarından "gymnasium" ışıklandırıldı. Salihli Ticaret Odası (STO) tarafından gerçekleştirilen çalışma çerçevesinde önemli günlerde gymnasium aydınlatılıyor.

Cumhuriyet EGE
Spotlar Sart Üzerinde

anisa Salihli'deki Sart Harabeleri'nin önemli tarihi mekanlarından "gymnasium" ışıklandırıldı. Salihli Ticaret Odası (STO) tarafından gerçekleştirilen çalışma çerçevesinde önemli günlerde gymnasium aydınlatılıyor.

Roma dönemi anıtsal yapılarından olan gymnasium, Anadolu'daki benzerleri arasında en büyük yüzölçüme sahip. 23 bin metrekareden fazla alanı kaplayan anıtsal külliye, antik kentin en işlek kesiminde yer alıyor, üç bölümden oluşuyor. İlk bölümde hamam, ikinci bölümde hamama açılan, spor karşılaşmaları ve törenlerin yapıldığı mermer avlu, üçüncü bölümde de palaestra (antrenman sahası) yer alıyor. Gymnasium'un kuzey kanadında ayrıca bir de sinagog bulunuyor.

Sart'ta ilk kazılar Birinci Dünya Savaşı'ndan önce başladı, ancak uzunca süre ara verildi. 1958'de yeniden başlayan kazılar, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izniyle Amerikalı profesör Crowford Greenwalt tarafından yürütülüyor.

Salihli'nin tarihi ve turistik değerini ortaya çıkarmak için çeşitli projeler üzerinde çalıştıklarını belirten STO Yönetim Kurulu Başkanı Talat Zurnacı, Salihlili işadamları olarak ilçenin tanıtımı için her türlü katkı koymaya hazır olduklarını kaydetti. Önümüzdeki yıl mayıs ayında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin de desteğiyle "Uluslararası Sart Para ve Altın Sempozyumu" düzenlemek için de çalıştıklarını dile getiren Zurnacı, "Sart'ın ışıklandırılması da bu sempozyum için bir ön hazırlık. Tarihte ilk paranın basıldığı ve kullanıldığı Lidya Uygarlığı'nın Başkenti Sart'ta görkemli bir sempozyum yapacağız. Sart'ı ve Salihli'yi Türkiye'ye ve dünyaya bu yolla iyi bir şekilde tanıtacağımıza inanıyoruz" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/spotlar-sart-uzerinde_48039.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!