Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Hem Otopark Hem Sığınak

Standartlara Uyan Sığınak Yok...

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Sadi Sürenkök, ABD’nin Irak’a yönelik olası operasyonuyla ilgili Türkiye’de yeterli hazırlıkları

Zamanb>TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Sadi Sürenkök, ABD’nin Irak’a yönelik olası operasyonuyla ilgili Türkiye’de yeterli hazırlıkların yapılmadığını savunarak, “Savaş halinde nüfusun yüzde 5’ini bile koruyacak, standartlara uygun sığınak yok” dedi.

Sürenkök, yaptığı açıklamada, savaşa karşı olduklarını, çünkü getireceği sosyal ve ekonomik olumsuzluklardan herkesin etkileneceğini söyledi.

Ancak savaşın kaçınılmaz hale gelmesi noktasında bundan en az zararla çıkmanın yollarının aranması gereğine dikkati çeken Sürenkök, bu konuda Türkiye’nin son derece hazırlıksız olduğunu ifade etti. Savaş halinde, Türkiye’de nüfusun yüzde 5’inin bile korunabileceği, standart ölçülerde sığınak bulunmadığını öne süren Sürenkök, 3194 sayılı İmar Yasası’nın bu konudaki hükmünün uygulamaya konulmadığını belirtti. Sürenkök, “Sığınak zorunluluğu kağıt üzerinde kalıyor. Bu bir aldatmaca. Çünkü, sığınakların tamamı amaç dışı kullanılıyor” dedi.

İnşaat sürecinde yeterli denetimin yapılmadığını ifade eden Sürenkök, şunları kaydetti: “Savaşa en yakın ülkelerden biriyiz. Bu nedenle çok ciddi önlemler alınması gerekir. Kaçak yapılaşma nedeniyle proje üzerinde sığınak olarak gösterilen çok katlı binaların bodrum katlarının yıllardır, otopark, depo, mağaza, bar, lokal ve cafe gibi amaç dışı kullanıldığı tespit edilmiştir. Bu durum bilinmesine rağmen hiçbir caydırıcı önlem alınmamıştır.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/standartlara-uyan-siginak-yok-_3433.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!