Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Stirling Ödüllü Chipperfield'den Sanat Müzesi

Stirling Ödülü 2007’nin sahibi David Chipperfield, 125 milyon dolara mal olacak Saint Louis Sanat Müzesi'nin tasarımını tamamladı. İnşaata 2008 yılında başlanması planlanırken, müzenin bitiş tarihi için 2011 yılı öngörülüyor.

yapi.com.trimg src="http://www.yapi.com.tr/Uploads/HaberMedya/2007\haber\57315-2.jpg" hspace=5 vspace=5>

Otuz binden fazla sanat eseri barındıran koleksiyonuyla Amerika’nın önde gelen müzelerinden biri olan Saint Louis Sanat Müzesi’nde her kültür ve zaman dilimine ait özel yapıtlar yer alıyor. Müzenin Forest Park içinde bulunan Beaux-Arts stilindeki eski yerleşkesi, 1904 yılında mimar Cass Gilbert tarafından tasarlanmıştı.

Bu yıl Stirling Ödülü'ne layık görülen mimar David Chipperfield tarafından tasarlanan yeni bina, cephesi Missouri nehrinden çıkarılmış çakıllarla kaplı eski binanın doğu ve güneyine doğru bir genişlemeyi içeriyor. Loş sayılabilecek yeni galeri ve toplanma alanları, tavandan yere kadar uzanan, ve içeriden dışarıya-dışarıdan içeriye bakılmasına izin veren geniş pencerelerle tasarlandı. İki bina arasındaki bağlantı varolan ana sirkülasyon aksı üzerinden gerçekleştirildi. Yeni bir cafenin ve müze mağazasının bulunduğu üst kata çıkmak için merkezi bir merdiven bağlantısı eklendi. Müzenin yeni restoranı ise kuzeyden Forest Park’a bakacak şekilde tasarlandı.
Otopark kapasitesi, yeraltına da park alanı inşa edilerek 300 araca kadar yükseltildi.
Toplamda 82,452 m2lik alana yayılan müzenin inşaatına 2008 yılında başlanması planlanıyor. Projenin bitiş tarihi olarak ise 2011 yılı öngörülüyor.

Kaynak: www.worldarchitecturenews.com

http://www.yapi.com.tr/haberler/stirling-odullu-chipperfieldden-sanat-muzesi_57315.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!