Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Stratejik Bölgede Yabancının Arazi Alımı Askerin İznine Bağlı

Yabancıların mülk edinmesine ilişkin Tapu Kanununda yapılan değişiklik tasarısı yeniden değiştirildi ve "yabancı yatırımcıların askeri ve stratejik bölgelerde mülk edinmesi" Genelkurmay Başkanlığı ve bağlı komutanlıkların iznine bırakıldı. Tasarı daha önce 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilmişti. Tasarı geçen hafta

Referans Gazetesi
Stratejik Bölgede Yabancının Arazi Alımı Askerin İznine Bağlı

Yabancıların mülk edinmesine ilişkin Tapu Kanununda yapılan değişiklik tasarısı yeniden değiştirildi ve "yabancı yatırımcıların askeri ve stratejik bölgelerde mülk edinmesi" Genelkurmay Başkanlığı ve bağlı komutanlıkların iznine bırakıldı. Tasarı daha önce 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından veto edilmişti. Tasarı geçen hafta görüşülmüş ancak son anda tümü oylanmadan bu düzenleme için komisyona çekilmişti.

Adalet Komisyonu'nun dünkü toplantısında yabancıların mülk edinmesine ilişkin tapu kanunda değişiklik öngören tasarı ele alındı. AK Parti, CHP ve MHP milletvekilleri tarafından verilen önergeler doğrultusunda tasarı tartışmalı görüşmelerin ardından değiştirildi ve kabul edildi. Buna göre, yabancı yatırımcıların Türkiye'de kurdukları veya katıldıkları tüzel kişiliğe sahip şirketler, ana sözleşmelerinde belirtilen faaliyet konularını yürütmek üzere, taşınmaz mülkiyeti veya sınırlı ayni hak edinebilecek ve kullanabilecek. Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu hükümleri saklı kalmak kaydıyla yabancı şirketlerin, askeri yasak bölgeler, güvenlik bölgeleri ve stratejik bölgelerdeki taşınmaz edinimleri, Genelkurmay Başkanlığının ya da yetkilendireceği komutanlıkların izin vermesi ile mümkün olacak.

Yabancıların özel güvenlik bölgelerindeki taşınmaz edinme istemleri ise o ildeki valiliğin izni ile mümkün olabilecek. Valilik iznine tabi konular, ilgili idare temsilcilerinin katılımıyla oluşacak komisyonda, edinimin faaliyet konusuna uygunluğu değerlendirilerek karara bağlanacak.

Madde hükümlerine aykırı edinildiği veya kullanıldığı tespit edilen taşınmazlar, Maliye Bakanlığınca verilecek süre içerisinde maliki tarafından tasfiye edilmediği takdirde, bunlar tasfiye edilerek bedele çevrilecek ve bedeli hak sahibine verilecek. Bu düzenlemenin nasıl uygulanacağı ise Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ve Hazine Müsteşarlığı tarafından çıkarılacak yönetmelikle saptanacak.

 

http://www.yapi.com.tr/haberler/stratejik-bolgede-yabancinin-arazi-alimi-askerin-iznine-bagli_62209.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!