Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Şu Ana Kadar 7 Bin Vatandaşımız Çeşitli Yollarla Libya'dan Türkiye'ye Getirildi''

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Dışişleri Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Başbakanlık Afet İşleri Genel Müdürlüğü, İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi, Türk Eximbank, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Arap Türk Bankası, Türkiye Müteahhitler Birliği, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşverenler Sendikası ve Libya'da iş yapan Türk müteahhitlik firmalarının

yapi.com.tr / AA
''Şu Ana Kadar 7 Bin Vatandaşımız Çeşitli Yollarla Libya'dan Türkiye'ye Getirildi''

Fotoğraf: Rıza Özel

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Dışişleri Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Başbakanlık Afet İşleri Genel Müdürlüğü, İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi, Türk Eximbank, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Arap Türk Bankası, Türkiye Müteahhitler Birliği, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşverenler Sendikası ve Libya'da iş yapan Türk müteahhitlik firmalarının temsilcileriyle bir toplantı yaptı.

Bakan Çağlayan, toplantıda yaptığı konuşmada, Libya'da bulunan bir kısım Türkün kara yoluyla Libya'nın komşu ülkelerine ulaştırıldığını belirterek, 6 bin kişi alabilecek bir deniz filosunun da oluşturulduğunu söyledi. Bingazi'de kalan Türklerin sayısının 890 olduğunu ifade eden Çağlayan, 606 yabancı uyruklu firma çalışanı da dahil kentte bin 496 kişinin bulunduğunu kaydetti.

İskenderun gemisinin saat 12.00 itibariyle Bingazi'de olacağını anlatan Çağlayan, saat 12.00'dan sonra Bingazi'deki tüm vatandaşların ve yabancı uyruklu firma çalışanlarının alınıp Türkiye'ye getirileceğini söyledi. Çağlayan, gelişen olağanüstü olaylardan dolayı Libya'daki müteahhitlerin ve çalışanların sadece bir mola verdiğini ifade ederek, olayların yatışmasıyla birlikte bu ülkedeki kişilerin tekrar işlerinin başına döneceklerini bildirdi.

Çağlayan, Libya'ya yönelik ihracat rakamları konusunda da bilgi verirken, bu ülkeye 2010 yılının 1 Şubat - 22 Şubat tarihleri arasında 108 milyon dolar ihracat yapıldığını, bu yıl aynı dönemde ise 126 milyon dolar ihracat yapıldığını kaydetti. Mevcut gelişmelerin Libya'ya yönelik ihracat artışını negatif yönde etkileyebileceğini belirten Çağlayan, ihracat rakamlarında geçici bir azalma olabileceğini söyledi.

Çağlayan, olayların yaşandığı Mısır'a yapılan ihracatın da geçen yıl 1 Şubat-22 Şubat tarihleri arasında 342 milyon dolar, bu yıl aynı dönemde ise 261 milyon dolar olduğunu kaydetti.

Geçen yıl 1 Ocak-22 Şubat tarihleri arasında Tunus'a 103 milyon dolarlık, bu yıl aynı tarihlerde ise 62 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini anlatan Çağlayan, Tunus'a 1 Şubat-22 Şubat tarihlerinde geçen yıl 36 milyon dolar olarak gerçekleşen ihracatın bu yılın aynı döneminde 33 milyon dolara gerilediğini ifade etti.

Çağlayan, toplantıda, ''şimdiye kadar yapılan çalışmalar, kaydedilen gelişmeler ve bundan sonra devam eden çalışmaların özellikle müteahhitlik firmalarında çalışan işçilerin Türkiye'ye nakledilmesi, nakille birlikte çalışanların sayısının tespiti ve Türkiye'ye dönüp dönmeme talepleri, firmaların ellerinde bulundurdukları binek araçları, nakil araçları ve bu araçlarla ilgili gerekirse Libya'nın iç kısmında Trablus'a gerekli taşımaların yapılması'' konusunda bir değerlendirme yapacaklarını belirtti.

Firmaların işçilerinin nerede beklediklerinin tespitini yapacaklarını ifade eden Çağlayan, elde edilen sonuçların kriz masasına aktarılacağını söyledi. Çağlayan, şöyle devam etti:

''Müteahhitlerimizle görüşmelerde son tespitleri yapacağız. Temennimiz tek bir vatandaşımızın burnunun dahi kanamamasıydı. Maalesef bir vatandaşımız hayatını kaybetti. Bunun dışında yaralı ve bu olaylardan darp gören bir vatandaşımız söz konusu değil. Yaralı vatandaşımız yok. Gemilerimiz tekrar hareket halinde, uçak seferlerimiz devam edecektir.''

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: firma kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/su-ana-kadar-7-bin-vatandasimiz-cesitli-yollarla-libyadan-turkiyeye-getirildi_85970.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!