Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Su Enstitülerinin Kurulması Santraller Kadar Önemli'

Erzurum Atatürk Üniversitesi (AÜ) Ziraat Fakültesi Su ürünleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. N. Mevlüt Aras, Türkiye'de su enstitülerinin kurulmasının şart olduğunu vurguladı.

Zaman Gazetesi
'Su Enstitülerinin Kurulması Santraller Kadar Önemli'

SPAN lang=EN> Üç tarafı denizlerle çevrili olması, 77 bin kilometre akarsu ağı ve 400'e yakın irili ufaklı gölü bulunmasına rağmen, Türkiye'nin su zengini bir ülke olmadığına dikkat çeken Doç. Dr. N. Mevlüt Aras, ancak bulunduğu coğrafya özelliğinden dolayı su açısından şanslı bir ülke olduğunu söyledi. Doç. Dr. Aras, "Şanslılığımızı avantaja çevirmek için Türkiye'de acilen su enstitülerinin kurulması şart. Kurulacak su enstitüleri sayesinde enerji ihtiyacından su balıkçılığına kadar birçok alanda ülkemize ekonomik katkı sağlanabilir. Su enstitülerinin kurulması enerji santrallerinin kurulması kadar önemli" dedi.

Mevlüt Aras, açıklamasında son dönemlerde Karadeniz Bölgesi'ndeki akarsular üzerinde kurulmak istenen enerji santralleri için yapılan itirazların çıkar menfaatine dayalı olduğunu belirterek, karşı çıkanların ileri sürdüğü mazeretlerin bilimsel verilerden uzak olduğunu dile getirdi. Aras, Karadeniz'e dökülen kısa mesafeli küçük debili ırmakların var olduğunu hatırlatarak, "Bu ırmakların mevsimlere göre akış rejimleri çok değişken olabiliyor. Bu da zaman zaman sel ve taşkın felaketlerine sebep olmakta. Dere veya nehirler üzerine kurulacak enerji santralleri sayesinde bu olumsuzlukların önüne geçilebilir. Tam da bu noktada su enstitülerinin önemi ortaya çıkıyor. Bölgedeki nehirler üzerine yapılacak sulama setleri, gölet ve barajlarda sucul organizmaların özellikle balık faunasının muhafazası yanında balık yolları ve basamakları oluşturularak kültür balıkçılığının önü açılabilir. Yapılacak barajların ana isale hatlarında, kara ve su ziraatının entegrasyonu da sağlanarak kültür balıkçılığının geliştirilmesi ile hem bölge insanı kalkınır, hem de ülke ekonomisi kazanır. Konuya istemezük tarzıyla yaklaşıp çevreci rollere girmek figüranlıktan öteye gitmez" açıklamasını yaptı. Aras, dünyada insanlığın mevcut su potansiyelini korumadan, bilinçsiz bir şekilde kullanması sonucu gelecekte ciddi su krizlerinin yaşanabileceğinin kaçınılmaz olduğunun altını çizdi.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/su-enstitulerinin-kurulmasi-santraller-kadar-onemli_63722.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!