Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Su Haktır Sattırmayacağız

EGE Çevre ve Kültür Platformu’nun (EGEÇEP) İkinci Bileşenler Kurultayı, Tepekule Kongre Salonu’nda yapıldı. ‘Su haktır sattırmayacağız’ ana teması ile toplanan kurultayın ilk günü yapılan konuşmalarda, yerel seçimler ve Dünya Su Forumu ile ilgili masajlar verilirken, ikinci gün daha çok platformun örgütsel sorunları görüşüldü.

Evrensel Gazetesi
Su Haktır Sattırmayacağız

EGE Çevre ve Kültür Platformu’nun (EGEÇEP) İkinci Bileşenler Kurultayı, Tepekule Kongre Salonu’nda yapıldı. ‘Su haktır sattırmayacağız’ ana teması ile toplanan kurultayın ilk günü yapılan konuşmalarda, yerel seçimler ve Dünya Su Forumu ile ilgili masajlar verilirken, ikinci gün daha çok platformun örgütsel sorunları görüşüldü.

EGEÇEP, her yıl vermeyi planladığı ‘Yaşam Savunusu Ödülü’nün ilkini, ‘yurttaşların su hakkına ulaşımı noktasında gösterdiği çabalar ve çevre konusundaki duyarlılığı’ gerekçeleri ile Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven’e verdi. Özgüven ise kurultayda yaptığı konuşmada, 10 tona kadar suyu bedava verdiği için hakkında açılan Sayıştay soruşturmasını anlatarak, “Dikili’de ekmeği bir gün ücretsiz bir gün ücretli dağıtıyoruz. Ulaşım bedava, buralardan bir dava açmadılar. Su olayı başka bir şey çünkü. Bergama’daki altın madeninde 270 bin kişinin kullandığı suyu kullanarak altını öğütüyorlar. Marttaki seçimlerden de başarı ile çıkarsak, Dikili’de şişe suyu kullandırmayacağız. Herkese membaa kalitesinde içme suyunu evine kadar götüreceğiz” diye konuştu.

Türkiye su krizinin ortasında

Kurultayda gerçekleştirilen ‘Dünden Bugüne Su Politikaları’ konferansında konuşan Jeoloji Yüksek Mühendisi Tahir Öngür, insanlığın gerçekten de büyük bir su krizi yaşadığını söyledi. Öngür, “Suyun yerine başka hiçbir şeyi koyamazsınız. Ciddi şekilde su krizi yaşanıyor. Çünkü artık kıt, yeterince ulaşılamıyor, kirletildi ve sermaye el koydu” diye konuştu.

Öngür, dünyadaki yararlanılabilir tatlı su miktarının 2 bin yıldır değişmediğini belirterek, “Oysa bu süre içinde dünya nüfusu 33 kat arttı. Bugün 1 milyar insan tatlı suya ulaşamıyor. Dünya nüfusunun 5’te biri suyun yetersiz olduğu yerlerde yaşıyor. Günde 3 bin çocuk kirli sudan ölüyor. BM raporlarına göre Avrupa’da 11 milyar dolarlık dondurma yeniyor. Oysa bütün dünyada temiz suya ulaşım ve kanalizasyon için 9 milyar dolar yetiyor” diye konuştu. Türkiye’nin su krizinin tam ortasında olduğunu kaydeden Öngür, “Kişi başına tüketilen su miktarı 1430 m3/yıl. Dünya ortalaması ise 7 bin 600 m3/yıl. Türkiye’de 50 yılda sulak alanların yarısı yok edildi. Bunun yıkıcı etkisi de görülmeye başlandı. Ekosistemle oynamanın insana bedeli çok ağır oluyor” dedi.

Ülkenin bütün yeraltı suyu kaynaklarında tükenme yaşandığını belirten Öngür, “Kentlerde milyonlarca insana yeterli, temiz su sağlanamıyor. Toplumsal emeğe el koyan sınıflar, sudan da artı değer elde etmeyi, bunu bölüşmeyi bir hak sayıyor. Su artık bir ‘ortak varlık erişimi bir insan hakkı’ olması gereken varlık değil, bir ‘hammadde, bir ürün, bir mal’ olarak anılmak isteniyor” diye konuştu. Kurultayın öğleden sonraki bölümünde ise ‘Kışladağı’na Ağıt’ ve ‘Kozak’ın Çamları’ konulu görsel sunumlar gerçekleştirildi. Kurultayın ikinci gününde de ağırlıklı olarak, platformun örgütsel konuları tartışıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/su-haktir-sattirmayacagiz_66456.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!