Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Su İçin İşimiz Allah'a Kalmış...

İstanbul ve İzmir rahat ama Bursa'nın su ihtiyacını karşılayan Doğan Barajı'nda su minimum düzeye inerken, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek 200 günlük su kaldığını söyleyerek "Allah yağmur vermezse bu işin çözümü ve tedbiri yok. Vatandaşlardan canı gönülden dua istiyorum" dedi.

Radikal Gazetesib>Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'ne (DSİ) göre Ankara ve Bursa başta olmak üzere birçok kentte içme suyu sorunu başlayacak. İstanbul ve İzmir rahat ama Bursa'nın su ihtiyacını karşılayan Doğan Barajı'nda su minimum düzeye inerken, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek 200 günlük su kaldığını söyleyerek "Allah yağmur vermezse bu işin çözümü ve tedbiri yok. Vatandaşlardan canı gönülden dua istiyorum" dedi. Ankara'nın birçok bölgesinde dün ve önceki gün sular akmadı. Yuvacık Barajı'nda su kalmaması nedeniyle de Kocaeli susuzluğun pençesinde.

Birçok kent 'ucu ucuna'
DSİ, susuzluğun nedeni olarak kuraklık ve zamanında yatırım yapılmamasını gösteriyor. DSİ yetkilileri, İstanbul'un suyunun 2040 yılına kadar yeteceğini, İzmir'de de şimdilik sıkıntı olmadığını söyledi. Radikal'e bilgi veren bir DSİ yetkilisi, "Barajların doluluk oranı 2005'e göre çok düşük. Bursa'da 60, Ankara'da 200 günlük su kaldı. Başkentte sıkıntı büyüyebilir. Kilis, Trabzon, Mersin, Afyonkarahisar, Gaziantep, Konya ve Sinop da 'ucu ucuna' yaşamaya çalışıyor" dedi.

Halktan suyu tasarruflu kullanmasını isteyen DSİ, Kocaeli'ndeki su sorununu çözmek için 11 proje geliştirdi, diğer iller için de proje hazırlıyor.

2007 zor geçecek
Yetkililer, su sıkıntısının en büyük nedeninin, bu yıl yeterli yağmur ve kar yağmaması olduğunu söyledi. "Allah'a her gün dua ediyoruz. İnşallah yağmur yağar da kısa zamanda bu problem çözülür" diyen bir yetkili, yağmur veya kar istenilen seviyede yağmazsa, 2007'de ciddi su sorunu baş göstereceğini ifade etti.

Gökçek: Allah inşallah su verir
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de yağmur yağmazsa, 200 günlük suyu olan kentin susuz kalabileceği uyarısını yaptı. Gökçek şunları söyledi: "Sadece Çamlıdere Barajı dolu olsa, en az üç buçuk dört yıl yetecek suyumuz olur. Ankara'ya iki ayrı taraftan su geliyor. Ankara'nın suyunun yarısı Kurtboğazı, yarısı da Çamlıdere'den sağlanıyor. Çamlıdere Barajı'nda 151 milyon 357 bin metretüp, Kurtboğazı'nda ise 14 milyon 763 bin metreküp su var. Kurtboğazı'nı besleyen, arkasındaki Akyar ve Eğrekkaya barajlarında da toplam 14-5 milyon metreküp su bulunuyor. Buradan Ankara'ya günde 400 bin metreküp su veriyoruz. Demek ki sadece Kurtboğazı'nı düşünsek, su bitiyor. Yılbaşına kadar yağmur, kar yağmazsa önümüzdeki günlerde su kısıntısına gidip gitmeyeceğimize karar vereceğiz. Kısıntı konusunda anketle Ankaralıların kanaatini de almayı düşünüyoruz. Allah yağmur vermezse, bu işin çözümü ve tedbiri yok. Vatandaşlardan canı gönülden dua istiyorum. Allah inşallah su verir. Ankara'daki kuyu sularını maksimum düzeyde kullansak bile yüzde 15-20 ihtiyacı karşılar. O da maksimum."

Bursa'da minimum seviye
DSİ 1. Bölge Müdür Yardımcısı İsmail Yılmaz, Bursa'nın su ihtiyacının karşılandığı Doğancı Barajı'nda su seviyesinin minimum düzey olan 31.18 metreye indiğini söyledi. Şu an itibarıyla barajda 14 milyon metreküp su bulunduğunu söyleyen Yılmaz, kente günlük 149 bin metreküp su verildiğini belirtti. Yılmaz, "Yani barajımızda bizim hesaplarımıza göre 60 günlük suyumuz var. Baraja günlük 92 bin 448 metreküp su geliyor. Geçen yıl daha şiddetli bir kuraklık yaşanmıştı. Yağış olursa bir sıkıntı yaşanmayacak. Acil su için yeraltı kaynaklarımız var. Buralardan günlük 40 bin metreküp su alınıyor. Bursa için çok büyük sıkıntı yok" dedi.

Dört kentin su tablosu
Türkiye'nin büyük illerindeki su durumu (milyon metreküp)
2005.....2006
İstanbul..........511.8.....395.7
Ankara..........310.6.....143.3
İzmir.......... 89.2.....83.6
Bursa.......... 14.39.....0.26

http://www.yapi.com.tr/haberler/su-icin-isimiz-allaha-kalmis-_50446.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!