Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Suya ‘Ağır’ Tehdit

Su için Jet İhale

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kente verilen suyun yüzde 24’ü kadar ek su kaynağını devreye alabilmek açacağı 21 yeni kuyu açacak. Pınarbaşı-Halkapınar’dan ve Menemen kuyuları ihaleleri tamamlandı. Temmuz ayında Sarıkız Havzası’nda yapılacak kuyuların ihalesi gerçekleşecek. İzmir’de su sıkıntısı yaşanmaması için çeşitli önlemler alan Büyükşehir

Hürriyet EGE
1


İzmir Büyükşehir Belediyesi, kente verilen suyun yüzde 24’ü kadar ek su kaynağını devreye alabilmek açacağı 21 yeni kuyu açacak. Pınarbaşı-Halkapınar’dan ve Menemen kuyuları ihaleleri tamamlandı. Temmuz ayında Sarıkız Havzası’nda yapılacak kuyuların ihalesi gerçekleşecek.

İzmir’de su sıkıntısı yaşanmaması için çeşitli önlemler alan Büyükşehir Belediyesi, Sarıkız, Pınarbaşı-Halkapınar ve Menemen havzalarında açılacak 21 kuyu ile kente yılda 47 milyon 304 bin metreküp ilave su sağlamayı hedefledi. Pınarbaşı ve Halkapınar havzalarında açılacak 4 kuyu, Menemen ve Çavuşköy’de açılacak 9 adet kuyunun ihalesi tamamlandı. Sarıkız havzalarında açılacak 8 kuyu için ise çalışmalar sürdürülüyor. Yeni kuyular Ağustos-Eylül aylarında devreye alınacak.

İlave su kaynakları

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yeni kuyularla birlikte İzmir’e günlük 130 bin metreküp dolayında ilave su sağlayacaklarını söyledi. Bu yöntemle Tahtalı Barajı’ndan kente verilen su kadar yeni bir su kaynağı yaratmış olacaklarını dile getiren Kocaoğlu, İzmir’e yeni su kaynağı yaratacak Çamlı, Değirmendere ve Bostanlı barajlarının bir an önce devreye girmesi için de çalıştıklarını, kuraklıkla birlikte barajlarda baş gösteren olumsuz tabloyu, açılacak yeni kuyularla telafi edeceklerini bildirdi. Kocaoğlu, aşırı kuraklık nedeniyle yer altı su kaynaklarının çok derinlere çekildiği ve Türkiye genelinde kaynakların kimyasal parametrelerinde değişimler yaşandığına da dikkati çekti.

Arıtma tesisi kurulacak

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu,"Tahtalı ve Balçova barajlarımızın arıtma tesisleri zaten var. Şimdi, yer altı kaynaklarından su çektiğimiz kuyularımız ve yeni açılacak kuyular için de arıtma tesisi kuracağız. İzmir kentine, arıtma yapılmadan, arıtmadan geçmeden su vermeyeceğiz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/su-icin-jet-ihale_62393.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Yeraltı suyu kaynakları geçicidir, nihai çözümler yapılmalıdır. Ayrıca sondaj kuyularından gerekenden fazla su çekilmekte ve akifer ortamlar yok olmaktadır. sondaj kuyularında belirlenen dinamik seviye hep sabit tutulmalı, aşağıya çekilmemelidir. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!