Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Su Seviyesi Düştü, Beyşehir Gölü Bataklık Tehdidinde

Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü, su seviyesinin düşmesi sebebiyle hızla küçülüyor. Göl yüksekliği 18 metreden 7 metreye düştü.

Zamanürkiye’nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü, su seviyesinin düşmesi sebebiyle hızla küçülüyor. Göl yüksekliği 18 metreden 7 metreye düştü.

Su çekilmesi sebebiyle kıyıda 500 metreye yakın balçık oluştu. Gölün yok olmasına sebep olarak dağlardan gelen suların taşıdığı çamur gösteriliyor. Isparta’nın Yenişarbademli ilçesine sınır olan Beyşehir Gölü, çevredeki yerleşim yerleri için son derece önemli. Gölde gün batımının izlenmesi sebebiyle çok sayıda yerli ve yabancı turist bölgeye geliyor. Çok sayıda vatandaşın balıkçılık yaptığı gölün suyu aynı zamanda tarımsal alanlarda kullanılıyor. Çevredeki yerleşim yerlerine ve Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlayan gölde tehlike çanları çalıyor. Türkiye’nin üçüncü büyük gölü olan Beyşehir Gölü’nde, su seviyesi 18 metreden 7 metreye düştü. Son birkaç yılda gölde balçık oluşması sebebiyle canlı hayat yok olmaya başladı. Balçıkla birlikte zemini de dolmaya başlayan gölün çevresi sivrisineklerin istilasına uğradı. Gölün içine düştüğü durumu ilgisizliğe bağlayan Isparta Yenişarbademli Belediye Başkanı Musa Macit, önlem alınmadığı takdirde gölün kısa sürede yok olacağını söyledi. Gölün yok olmasına sebep olan etkenlerin başında dağlardan gelen suların taşıdığı çamurun geldiğini belirten Macit, “Bunun önlenmesi için dağ eteklerine gölet yapılması gerekiyor. Taşınan balçıkla göl zeminindeki balık ve bitkiler de yok olmaya başladı. Göle dolan balçık sebebiyle göl derinliği 18 metreden 7 metreye düştü. Bu gidişe ‘dur’ denilmeli.” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/su-seviyesi-dustu-beysehir-golu-bataklik-tehdidinde_28971.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!