Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Su Stresi Yaşanacak

Türkiye İklim Değişikliği Bildirimine göre, 2030 yılı itibarıyla, İç Anadolu ve batı bölgelerde yüzde 40, Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da ise yüzde 20-40 arasında değişen su stresi yaşanacak.

yapi.com.tr
Su Stresi Yaşanacak

Hürriyet'ten Erdinç Çelikkan'ın haberine göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca 2013 yılında beşincisi hazırlanan 288 sayfalık Türkiye İklim Değişikliği Bildiriminde kuraklığa dikkat çekilerek, şu tespitlere yer verildi: “Türkiye’de su kaynaklarında bölgesel farklılıkların yaşanacağı öngörülmektedir. Bu kapsamda yağış, sıcaklık, buharlaşma ve yüzey akışı değerleri Türkiye’deki 25 havza ölçeğinde değerlendirildiğinde bazı havzalardaki yüzey akış değerlerinde daralmaların, bazı havzalarda da yıl içinde düzenli olarak gözlemlenen yüzey akış değerlerinin çok daha kısa sürelerde ve düzensiz bir rejim biçiminde görüleceği öngörülmektedir.

Kış yağışları düşecek

Türkiye’de 2030 itibarıyla, İç ve Batı bölgelerinde yüzde 40’ı aşan oranda su stresi yaşanacağı öngörülmektedir. Güneydoğu ve Doğu bölgelerinde ise bu oran yüzde 20-40 arasında. Türkiye’de sıcaklıklarda artış olacağı, bölgelere göre bu artışın 1.3 ile 7.3 derece arasında gerçekleşeceği, iç ve doğu kesimlerinde ise daha büyük artışlar yaşanacağı tahmin ediliyor. Akdeniz’de kış yağışlarında düşüş, Karadeniz Bölgesi’nde kış yağışlarında artış; Doğu Anadolu’da ilkbahar akışlarında azalma ve kış akışlarında artış olacağı tahmin ediliyor.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/su-stresi-yasanacak_123012.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!