Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Suç Duyurusu

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı Prof. Dr. Deniz İncedayı, tarihi yapılarda basit onarımlar sırasında genelde belediyeden ruhsat almadan koruma kurulu kararı ile çalışmalar yapıldığını, ancak bu işleyişin hukuken yanlış olduğunu söyledi. Bu yangının herkes için “uyarı” olması gerektiğini belirten İncedayı, bilirkişi raporlarının

Cumhuriyet Gazetesi
Suç Duyurusu

Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı Prof. Dr. Deniz İncedayı, tarihi yapılarda basit onarımlar sırasında genelde belediyeden ruhsat almadan koruma kurulu kararı ile çalışmalar yapıldığını, ancak bu işleyişin hukuken yanlış olduğunu söyledi. Bu yangının herkes için “uyarı” olması gerektiğini belirten İncedayı, bilirkişi raporlarının açıklanmasının ardından sivil toplum örgütleriyle birlikte sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti.

Yangın herkes için bir ‘uyarı’

Haydarpaşa Tren Garı’nın çatısının aslına uygun şekilde yeniden inşası, uzun ve zahmetli bir süreci de beraberinde getirecek. İTÜ Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Türkiye şartlarında tarihi yapının eski haline dönmesinin 1-2 yıl alabileceğini, maliyetinin de çok yüksek olacağını söyledi.

Haydarpaşa Tren Garı’nın çatısını pazar günü yok eden yangının nedeni ve sonuçları tartışılmaya devam ediyor. Restorasyon uzmanı Prof. Dr. Zeynep Ahunbay, Haydarpaşa gar binasına ilişkin önceki bilgilerin derlenmesi, rölevelere dayanılarak restorasyon projesinin hazırlanması gerektiğini anlattı. “Rölevesi var mı bilmiyorum” sözleri ile önemli bir noktaya işaret eden Ahunbay, “Haydarpaşa için zaten bir restorasyon projesi hazırlanması gerekliydi. Kısmi projeler vardı, onların gözden geçirilip ayarlanması gerek” diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, yangının bina yerine başka yapı kurmak için çıkarıldığı yönünde spekülasyonlar olduğunu belirterek “Bugünkü yasal mevzuat karşısında çok şükür ki bu imkânsız. Yıkılsa, bile aynısı yapılmak durumundadır” dedi.

CHP İstanbul Gençlik Kolları ve Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi üyeleri, önceki gece yangın nedeniyle güvenlik kordonuna alınan garın yakınına karanfil bıraktı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/suc-duyurusu_84092.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!