Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Suda da Soygun Var

Başkentte “fahiş fiyatlı” doğalgaz sayaçları tartışmasını başlatan CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, “Su sayaçlarında da fahiş fiyat alınıyor. Belediyenin başkentliye getirdiği yükler yasadışı vergi gibi. Sanayi Bakanlığı geç de olsa uyarıda bulunuyor. Rekabet Kurulu, EPDK, İçişleri Bakanlığı ne yapıyor” diye sordu.

Cumhuriyet Gazetesi
Suda da Soygun Var

Sanayi Bakanlığı’nın 2007 yılında İçişleri Bakanlığı’na gönderdiği bir yazıda “Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (ASKİ) tarafından elektronik kartlı su sayaçları için abonelerden 670 YTL talep edilmesi aboneleri mağdur ediyor, insan haklarına aykırı” uyarısında bulunduğu ortaya çıktı. Başkentte “fahiş fiyatlı” doğalgaz sayaçları tartışmasını başlatan CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, “Su sayaçlarında da fahiş fiyat alınıyor. Belediyenin başkentliye getirdiği yükler yasadışı vergi gibi. Sanayi Bakanlığı geç de olsa uyarıda bulunuyor. Rekabet Kurulu, EPDK, İçişleri Bakanlığı ne yapıyor” diye sordu.

Kılıçdaroğlu, başkentteki “fahiş” fiyatlı doğalgaz sayaçlarından sonra su sayaçları ile ilgili bir belgeyi de gündeme getirdi. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Ölçüler ve Standartlar Genel Müdürü Atilla Şahin imzasıyla 19 Temmuz 2007 tarihinde İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’ne gönderilen “ön ödemeli su sayacı” konulu yazıda şu ifadeler yer alıyor:

“Bakanlığımızın asli görevleri arasında yer alan tüketicinin hak ve menfaatını korumakla yükümlü olduğu düşünüldüğünde, bazı belediyelerce ön ödemeli elektronik kartlı soğuk su sayacı ile ilgili birtakım uygulamalar başlatılarak tüketicinin mağdur edildiği bakanlığımıza gelen şifai bilgilerden anlaşılmaktadır. Söz konusu uygulamaların en başında, bazı belediyelerce ön ödemeli elektronik kartlı soğuk su sayacının abonelere zorunlu olarak takılması gelmektedir. Örneğin Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından bir sayaç için abonelerden talep edilen miktar (sökme takma parası dahil) yaklaşık 670 YTL civarındadır. Normalde evlerde kullanılan ve aynı işi gören mekanik soğuk su sayacının 20-30 YTL olduğu dikkate alındığında, bu uygulamayla ön ödemeli elektronik kartlı su sayacının abonelere ne derece büyük bir külfet getirdiği ve abonelerin mağdur edildiği daha da iyi anlaşılmaktadır. Diğer taraftan Avrupa İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nde de belirtildiği üzere, suyun insan hayatı için vazgeçilmez bir unsur olduğuna dikkat çekilerek, durum ve şartlar neyi gösterirse göstersin hiçbir surette suyun kesilemeyeceği önemle vurgulanmıştır. Avrupa ülkelerinde de ön ödemeli elektronik kartlı su sayacı bulunmasına rağmen aboneler hiçbir şekilde mecburi uygulamaya tabi tutulmamışlardır. Çünkü ön ödemeli sayaçlarda kontör yüklemesi yapıldığı için yüklenen kontörün bitmesi halinde su otomotik olarak kesilecek ve acil durumlarda kullanılamayacaktır. Bunun sonucunda, insan hayatı ile ilgili birtakım sıkıntıların meydana geleceği aşikârdır. Ayrıca Avrupa Birliği uygulamalarında sayaç daima ürünü pazarlayan kişi ve kuruluşa aittir. Şahıslara ait hiçbir sayaç bulunmamaktadır.”

Kılıçdaroğlu, bu belgeyle ilgili olarak şunları söyledi: “Sanayi Bakanlığı su, doğalgaz sayacı konusunda ölçüyü, standardı belirler. Piyasada kim üretiyorsa tüketici onalardan alır. Ya da belediye toptan ihaleye çıkar, çok daha ucuza alır. Ankara’da ise tam tersine halka fahiş fiyatla sayaç satılıyor. Belediyenin aldığı yasadışı vergi gibi. Sanayi Bakanlığı geç de olsa uyarıda bulunuyor. Rekabet Kurulu nerede? EPDK, 300 dolardan sayaçlar satılırken neredeydi? Vatandaş hem ön ödemeli su sayacı alıyor, bir de üstüne güvence parası alınıyor. Bu konu yargıya da götürüldü ve ASKİ’nin uygulamasıyla ilgili olarak yürütmenin durdurulması kararı verildi. Tam bir soygun. Ankara halkı Gökçek ve ekibi tarafından soyuluyor. Sanayi Bakanlığı geç de olsa bunu gördü. Aynı uyarıyı çok daha önce doğalgaz sayaçları için de yapmaları gerekirdi. Şimdi bu yazıdan sonra İçişleri Bakanlığı ne yaptı öğrenmek istiyoruz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/suda-da-soygun-var_65613.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!