Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sular Çekildi Batık Kent Çıktı

Hazar Gölü'nde su seviyesinin düşmesiyle birlikte Elazığ'ın Sivrice İlçesi yakınlarındaki batık kent yeniden ortaya çıktı. Bölge insanı tarafın

Sabah
Sular Çekildi Batık Kent Çıktı

b>Hazar Gölü'nde su seviyesinin düşmesiyle birlikte Elazığ'ın Sivrice İlçesi yakınlarındaki batık kent yeniden ortaya çıktı. Bölge insanı tarafından "lanetli kent" olarak adlandırılan alanda eğitim dalışları yapan ekipler insan iskeletlerine rastladı.

TURİZME AÇILACAK
M.Ö. 3 bin yılından günümüze kadar bütün gizemini koruyan Hazar Gölü kıyısındaki batık kent günümüzde balıkçı teknelerinin barınağı haline geldi. Evliya Çelebi'nin seyahatnamesinde "Dünyanın hazinelerinin dörtte biri burada saklı" diye bahsettiği batık kentin 3 katlı kalesinin üst surları su yüzüne çıktı. Burada şimdiye kadar ciddi bir araştırma yapılmadığını belirten bölge insanı, sadece su ürünleri mühendislerinin amatörce inceleme yaptığını belirterek, yapılacak kapsamlı bir araştırma ile bölgenin turizme kazandırılacağını söylediler.

Batık kentte öğrencileriyle birlikte eğitim dalışları yapan Elazığ Mavi Düş Dalgıç Okulu öğretmeni Ali Ak, yaptıkları dalışlar sırasında su altında bir kentin kalıntılarını gördüklerini ifade ederek, "Su altında binalar, evler, kilise ve insanların kullandığı araç, gereçlerin yanı sıra insan iskeletlerine rastladık. Suların çekilmesiyle şehrin üç katlı kalesinin üst surları su yüzüne çıktı. Su altındaki bu eserler adeta bir sualtı müzesini andırıyor. Batık kent, gizemini yüzyıllardır koruyor. Bulgular, belki bir deprem sonucu yer altındaki yarıklardan çıkan suların yükselmesiyle bu yerleşim alanının tamamıyla sular altında kaldığını gösteriyor" dedi.

LANETİN KÖKENİ
Efsaneye göre lanetli sayılan kentin ilginç hikayesi şöyle: Yüzyıllar önce şehre gelen bir hamile kadın, kapı kapı dolaşarak ekmek ve yiyecek bir şeyler istemiş. Altın ve mücevher zengini olan kent halkı, kadına yardım etmemiş. Kadın aç-susuz kalmış ve 'inşallah sular altında kalırsınız' diye beddua etmiş. Şehir de bilinmeyen bir nedenle sulara gömülmüş.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sular-cekildi-batik-kent-cikti_11764.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!