Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Süleymaniye’de Dönüşüm Mart 2008’de Başlıyor

Süleymaniye’yi konu alan “Şehir ve Medeniyet” sempozyumunda konuşan Başkan Topbaş, Süleymaniye’de dönüşümün Mart 2008’de başlayacağını söyledi.

ibb.gov.tr
Süleymaniye’de Dönüşüm Mart 2008’de Başlıyor

br/>Kültür Ocağı Vakfı ve Eminönü Belediyesi, 23-24-25 Kasım tarihlerinde Süleymaniye’deki Darüzziyafe’de Süleymaniye’yi kapsayan “Şehir ve Medeniyet” konulu sempozyum düzenledi. Sempozyumun açılış törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er’in yanı sıra, Prof. Semavi Eyice, Beşir Ayvazoğlu’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda kültür ve fikir adamı ile akademisyenler katıldı.

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un tarihi ve kültürel değerleriyle sadece Türkiye’ye değil dünyaya karşı da sorumlu olduğunu belirterek, “Medeniyetler kurmuş bir toplum olarak maalesef son süreçte İstanbul’a haksızlıklar yapmışız. Son dönemde kent kültüründen, kültürel mirasa kadar kentlilik olgusunu da yitirmeye başladığımızı buradan söylemek zorundayım. Oysa İstanbul tarihi ve kültürel değerleriyle sadece Türkiye’ye değil dünyaya karşı da sorumlu. Biz bu sorumluluğu yerine getirmek için Hükümetimiz, kamu kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve üniversitelerimizle birlikte Tarihi Yarımada başta olmak üzere İstanbul’u geleceğe daha mükemmel bir şekilde taşımak için çalışıyoruz” diye konuştu.

Tarihi Yarımada’nın imar planlarını bitirerek Koruma Kurulu’na onaylattıklarını ve bu bölgedeki tarihi eserlerin envanter çalışmasının da tamamlanmak üzere olduğunu vurgulayan Başkan Kadir Topbaş, şöyle konuştu; “Mimar Sinan’ın dünya şaheseri Süleymaniye Külliyesi ile gölgesi ve çevresindeki sivil mimari örneklerimizi tekrar ihya etmek, bölgeyi tekrar canlandırmak, ama bunu yaparken de burayı yaşam alanı haline getirebilmenin çalışmalarını yürütüyoruz. Önce olumsuzlukları ortadan kaldırıyoruz, sonra doğru olanları ortaya koyacağız. Bugün Kültür ve Turizm Bakanımız Ertuğrul Günay’ın katılımıyla birlikte KİPTAŞ marifetiyle yenileyeceğimiz Süleymaniye bölgesiyle ilgili kararlarımızı gözden geçireceğiz. Önümüzdeki yılın ilk aylarında, belki Mart ayında artık fiili olarak başlamış olacağız. Süleymaniye ile ilgili yıllardır çok çalışmalar, sempozyumlar yapıldı, projeler hazırlandı. Ancak hepsi raflarda kaldı. İlk defa bizim dönemimizde somut adımlar atılıyor.”

Süleymaniye’de tarih özgün malzemeyle yeniden inşa edilecek


Süleymaniye bölgesindeki kentsel dönüşümün İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden KİPTAŞ marifetiyle yürütüldüğünü hatırlatan Başkan Topbaş, isteyen vatandaşların evinin yenileme bedelinin yüzde 60’ını İl Özel İdaresi tarafından karşılanacağını, yüzde 40’ı için de KİPTAŞ’ın düşük faizli uzun vadeli kredi imkanı sunacağını açıkladı. Büyükşehir Belediyesi’nin vatandaşlara proje desteği de vereceğini anlatan Kadir Topbaş, bölgedeki tarihi eserlerin tamamen özgün malzeme kullanılarak aslına uygun şekilde yenileneceğini kaydetti. İnşaatlarda çelik konstrüksiyon kullanılmasının söz konusu olmadığını dile getiren Topbaş, “Birileri çelik konstrüksiyon tartışmalarını çıkarttı, bu fikri bir türlü ortadan kaldıramadık. Yanlış bir fikir, buradaki kültürel miras ile ilgili korunması gereken yapılarla ilgili böyle bir ifademiz yok. Bu yapılarla ilgili kendi özgün malzemesiyle kendi özgün tarzda yapacağız. Evleri betonarme yapıp üzerinin portakal kasası gibi tahtayla kaplanması da söz konusu değil. Bunun örneklerini gördük geçmişte, Gerçekten doğrusunu adam gibi yapmak için projelendirdik. Özellikle tescilli korunması gereken yapılara çok özen gösterilecek. Tutulabilen tarihi eserler tutulacak, gerekirse sökülerek tekrar yapılacak. Yapı izi olmayan boş alanlara ise, tarihi eserlerin yeni yorumlanmasıyla üç katı geçmeyen bu bölgeye yakışır evler inşa edeceğiz. Bölgede Türk sivil mimarisine yakışır ve bir yaşam alanı oluşturacak şekilde proje başlatıyoruz.”

Süleymaniye’deki evlerin değeri 5-10 kat arttı…


İsteyen mülk sahiplerinin evlerini hazırlanan proje doğrultusunda kendilerinin de yenileyebileceğini ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, evlerin yeraltı otoparkı ile iç bahçesinin olacağını belirterek, bölgede ilk etapta 1500 araç kapasiteli otopark yapacaklarını kaydetti. Kentsel dönüşüm çalışmalarının başlaması nedeniyle bölgedeki gayrimenkul değerlerinin 5-10 kat arttığını hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, “Daha önce nerdeyse para etmez kadar çöküntü alanı olarak görülen yerlerde çok ciddi arttı. Buradaki gayrimenkul sahipleri bunun farkında bu bir nimet. ‘Ben yenileme bedelini karşılayamam’ diyenler evlerini satabilirler. KİPTAŞ, bu bölgede 180 civarında gayrimenkul aldı ve hepsini ihya edecek. Arzu eden vatandaşlarımız evlerini KİPTAŞ’a ya da bir başkasına satabilirler. Mart ayı itibariyle başlayacak somut adımlarla yenilenmeyi hissettireceğiz ve bir yıl içerisinde iyi bir mesafe alacağız” şeklinde konuştu.

Kadir Topbaş, ‘Bu yenilemeye katılmak istemiyorum, kendim de yapmak istemiyorum’ diyen olursa bu konuda ne yapılacağı yönündeki bir soru üzerine ise, şunları kaydetti; “Onu yaptıracağız, onu yapması gerekiyor. En son raddede yasanın bize verdiği yetkiyi kullanmamız gerekir. ‘Ben böyle salaş tutacağım, binam tehlike arz edecek, kirlilik ve pislik arz edecek’ diyenlere müsaade edemeyiz. Burası kültürel ve tarihi bir değer, dünyanın önemli bir mirası. Süleymaniye’yi yaşatmamız gerekir. ‘Dokunmuyorum’ diyorlarsa, ona müdahale edilmesi gerekir. Ama biz kendimiz yapmak istiyoruz diyorlarsa, biz bu vatandaşlarımıza proje yardımı yaparız, destek veririz.”

Sempozyumda Prof. Dr. Semavi Eyice ile Prof. Dr. Oktay Aslanapa’ya İstanbul’daki tarihi ve kültürel mirasa katkılarından dolayı teşekkür plaketi takdim edildi. ödülünü Başkan Kadir Topbaş’ın elinden alan Prof. Semavi Eyice, kendisini takdir edenlerin yanında, üzüldüğü olayların da olduğunu belirterek, her şartta İstanbul’a hizmet etmenin kendisini onurlandırdığını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/suleymaniyede-donusum-mart-2008de-basliyor_57609.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!