Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Süleymaniye’deki İnşaat ile İlgili Fatih Belediyesi’nden Açıklama

Süleymaniye Camii’nin silüetini bozduğu gerekçesiyle tepki gösterilen inşaat ile ilgili Fatih Belediyesi’nden yapılan açıklamada, "2021 yılında verilen inşaat ruhsatı eski iskanlı binaya göre kat adedini 1 kat eksiltilerek saçak kotu yüksekliğini 1,50 metre düşürmüştür." denildi.

yapi.com.tr
Süleymaniye’deki İnşaat ile İlgili Fatih Belediyesi’nden Açıklama

İstanbul Fatih'te yer alan Süleymaniye Camii çevresinde çekilen bir fotoğraf sosyal medyada tartışmalara neden oldu. Bölgede yapımı süren bir inşaatın caminin silüetini bozduğu iddia edildi. Konuyla ilgili açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, "Bina İlim Yayma Vakfı tarafından yapılıyor. İki seçim arasında alelacele projesi ve kurul izinleri çıkarılıp inşaata başlanıyor. Projeyi iptal etmeleri için kurula gidiyoruz." ifadelerini kullandı.

Habertürk’te yer alan habere göre; Fatih Belediyesi ise Süleymaniye Camisi'ndeki silüet tartışması hakkında açıklamalarda bulundu.

Belediyenin sosyal medya hesabından, "Süleymaniye 494 ada 1 parsel üzerinde yapılmakta olan inşaat ile ilgili açıklama aşağıdadır" ifadelerinin yer aldığı paylaşımda şunlar kaydedildi:

"Arşiv incelemesinde, söz konusu yerde 1991 yılında verilen yapı kullanma izin belgesinde 3 bodrum + zemin kat + 3 normal kat olmak üzere 7 katlı yasal bina görülmektedir. 2012 yılında, Tarihi Yarımada Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planıyla belirlenen yapılaşma koşullarına uygun olarak hazırlanan ve 18.07.2019 tarihinde koruma kurulunca onaylanan mimari projeye göre, 03.06.2021 tarihinde verilen ruhsat ile 3 Bodrum Kat + Zemin Kat + 2 Normal Kat olmak üzere 6 kat olarak bina ruhsatlandırılmıştır. Sonuç olarak, 2021 yılında verilen inşaat ruhsatı eski iskanlı binaya göre kat adedini 1 kat eksiltilerek saçak kotu yüksekliğini de 1,50 m düşürmüştür."

"Bölgenin tarihi silüetine uygun bir bina yapılmaktadır"
Öte yandan İlim Yayma Vakfı'ndan yapılan açıklamada da, "Yapılan proje Anıtlar Kurulu tarafından onaylanmıştır. Binanın eski ve yeni görsellerinden de anlaşılacağı üzere, tek kütle halinde, daha yüksek ve daha büyük bir bina yıkılarak yerine kademelendirilmiş, bölgenin tarihi silüetine uygun ve inşaat alanı daha küçük bir bina yapılmaktadır." denildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/suleymaniyedeki-insaat-ile-ilgili-fatih-belediyesinden-aciklama_189125.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!