Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Süleymaniye'nin Giriş Kapısındaki Hatayla İlgili Açıklama

Süleymaniye Camii'nde kıbleye göre sol harim giriş kapısında kullanılan ayetlerin sıralamasında yanlışlık olduğu ortaya çıktı. Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Restorasyon kapsamında ahşap kapı kanatları üzerinde yer alan ayetlerin bulunduğu kitabelere temizlik dışında bir müdahale yapılmamıştır." denildi.

yapi.com.tr
Süleymaniye'nin Giriş Kapısındaki Hatayla İlgili Açıklama

Tarihi Yarımada'da bulunan Mimar Sinan'ın 461 yıllık eseri Süleymaniye Camii'nde dikkatli bir restoratör kapıdaki hatayı fark etti. Kıbleye göre sol harim giriş kapısında kullanılan ayetlerin sıralamasında yanlışlık yapıldığını belirledi.

DHA’da yer alan habere göre; kapının üst iki tablasında Sad Suresinin 49. ve 50. ayetleri yer alıyor. Ancak kapıdaki Sağ üst tablada Sad suresinin 50'nci ayeti, sol üst tablada ise Sad Suresinin 49'uncu ayeti yer alıyor fakat kapı tablalarındaki diğer örneklerde de olduğu gibi, 50. ayetin solda 49. ayetin ise sağda olması gerekiyor.

“Restorasyon bittiği için o şekilde kalması gerekiyor”
İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürü Mürsel Sarı, hatanın farkında olduklarını ifade etti. Sarı, 2007-2013 yılları arasında yapılan restorasyon çalışmalarında kapıların bu şekilde kalmasına karar verdiklerini ve caminin ibadete açılmasından dolayı hatanın şu anda düzeltilemeyeceğini belirtti.

Sarı, “Tabii ki Süleymaniye Camii çok önemli, Mimar Sinan'ın kalfalık eseri, 1551-58 yılları arasında inşa edilmiş çok önemli bir eser. İstanbul'umuzun, ülkemizin çok önemli bir kültürel mirası. Onu biz Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak en doğru şekilde restore ederek geleceğe taşımamız gerekiyor. Bu bizim görevimiz. Geçtiğimiz yıllarda, 2007-2013 yılları arasında iki etap halinde Süleymaniye Camii'nin restorasyonu yapıldı. Tabii ki bu kapıların yapılışı caminin yapıldığı dönemlere ait değil, onu biliyoruz ki ilgili uzman hocalarımızın da bilgisiyle, Mustafa Halim Özyazıcı tarafından 1950'lerde yapılan kapılar olduğu tahmin ediliyor." dedi.

Mürsel Sarı, " 2007-2013 restorasyonlarında bu kapılara müdahalede bulunmadık, sadece temizlik ve vernikleme işlemleri yapıldı. Sağda yer alması gereken ayetin solda, solda yer alması gereken ayetin sağda olduğunu biliyoruz. Fakat restorasyon bittiği için o şekilde kalması gerekiyor. Hatalı olduğunu biliyoruz, fakat bunu yapmak için uzun bir zaman gerekiyor. Camii ibadete açıldı. Bunlar çok büyük kapılar, bunları sökmemiz lazım, bunun için de yaklaşık 6 aya yakın bir süre gerekiyor. Camii ibadete açık olduğu için bu sefer o kapıyı söktüğümüz yeri bir şeyle kapatmamız lazım. Ahşap ya da çelik bir saçla kapatırsak o da çirkin bir görüntü olacak." şeklinde konuştu.

“Fark edildi ama müdahale etmeme kararı verildi”
6 yıl süren restorasyonlar sırasında kapılardaki hatanın neden düzeltilmediğine ilişkin soru üzerine ise Sarı, “Fark edildi ama 'müdahale etmeyelim' diye karar verildi. Restorasyon süresi içinde yapılabilirdi ama müdahale etmeme karar aldık. 'Böyle kalsın' kararı da verilebiliyor. Tabii ki ters olduğu bilinmekte, ilk restorasyonda yapılabilir, düzeltilebilir. Bu da çok kolay verilecek bir karar değil. Bunu şu anda irdeleme aşamasındayız. Eğer bu şekilde bir karar verirsek onu tekrar yapmış, yerine doğru şekilde koymuş oluruz" dedi.

Vakıflar Genel Müdürlüğünden açıklama
Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden konuya ilişkin yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: “2007-2013 yılları arasında Süleymaniye Camiinin restorasyonu Genel Müdürlüğümüzce yapılmıştır. Bu restorasyon kapsamında Caminin ahşap kapı kanatları üzerinde yer alan ayetlerin bulunduğu kitabelere temizlik dışında bir müdahale yapılmamıştır. Habere konu olan ayetler, restorasyon sırasında da önceki durumunda bırakılmıştır.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/suleymaniyenin-giris-kapisindaki-hatayla-ilgili-aciklama_176853.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!