Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sülfat Oranı Fazla ama Seyrelteceğiz

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Kızılırmak suyundaki sülfat oranının Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği değerlerin üstünde olduğunu ancak bu oranın diğer barajlardan alınacak suyla seyreltileceğini söyledi.

Hürriyet ANKARAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Kızılırmak suyundaki sülfat oranının Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği değerlerin üstünde olduğunu ancak bu oranın diğer barajlardan alınacak suyla seyreltileceğini söyledi.

Kızılırmak proje sahasında, çalışmalar hakkında gazetecilere bilgi veren Gökçek, projenin iki hattının sadece depo ve ara bağlantıları kaldığını, üçüncü hattın borularının da döşenmeye başlandığını söyledi. Gökçek, tamamlanan hatlardaki borulara test amacıyla su verilmeye başlandığını ve 20-25 Kasım arasında da üçüncü hattın çalışmaların bitirileceğini belirtti.

Mevcut su beş ay yeter
İşçilerin bayram tatili dolayısıyla izne çıkacak olmaları nedeniyle suyun ilk hattan verilme tarihinin bir süre uzayacağını anlatan Gökçek, Ankara’ya su sağlayan barajlarda ölü hacimler dahil 198 milyon metre küp su bulunduğuna dikkati çekti. Gökçek, bu suyun 130-150 milyon metre küpünün kullanılabilir olduğunu belirterek, barajlardaki mevcut suyun Ankaralıların beş aylık ihtiyacına yetecek düzeyde olduğunu kaydetti.

Kesikköprü’nün suyu sağlıklı
Kesikköprü Barajı’ndan getirilecek suyun, insan sağlığını tehdit edecek düzeyde kirli olduğu yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını öne süren Gökçek, "Açık ve net söylüyorum. Suda insan sağlığını tehdit edecek normal parametrelerin üzerinde hiçbir sıkıntı yok. Kızılırmak suyunun sülfat oranı analizlerde 330 miligram/L olarak tespit edildi. Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği değer ise 250 miligram/L. Bu oranı diğer barajlardan alacağımız suyla seyreltileceğiz. Ayrıca İvedik Arıtma tesisleri, Kızılırmak suyundaki sülfatı arıtabilecek kadar gelişmiş bir teknolojiye sahiptir."

Arkasında deniz var
Gökçek, Kesikköprü Barajı’nın kapasitesinin küçük gibi göründüğünü, buradan Ankara’ya yeterli su temin edilemeyeceği yönünde kuşkuların oluşabileceğini belirterek, "Kesikköprü’nün görünüşü aldatmasın. Buranın arkasında bir deniz gibi Hirfanlı Barajı var. Orada da 7 milyar metre küp su bulunuyor" dedi.

Gizli su kesintisi yok
Ankara’da gizli su kesintileri yapıldığı yönündeki bir soruyu yanıtlarken de Gökçek, böyle bir şeyin olmadığı, dün (önceki gün) Ankara’ya 702 bin metre küp su verildiğini ifade etti. Bazı televizyonlarda barajlarda yüzde 1 oranında su kaldığı yönündeki haberlere de değinen Gökçek, bu oranın ölü havzalar dışındaki su miktarını ifade ettiğini söyledi.

Yeni genel müdürle birlikte
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, dün ASKİ’nin yeni GenelMüdürü Kamil Kılıç ile birlikte kameraların karşısına geçti. Eski GenelMüdür İhsan Fincan’ın görevden alınmasının ardından atanan Kılıç ilk kez basın mensuplarıyla karşı karşıya geldi. Gökçek, Kılıç ile birlikte Kızılırmak projesiyle ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sulfat-orani-fazla-ama-seyreltecegiz_56835.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!