Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Sultanahmet Meydanı Yeni Bir...

Sultanahmet Meydanı Yenileniyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezinin kararıyla yayalaştırılan Sultanahmet Meydanı'nın zemini özel kesim granit taşlarla yenileniyor.

yapi.com.tr / AA
Sultanahmet Meydanı Yenileniyor

STRONG>İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezinin kararıyla yayalaştırılan Sultanahmet Meydanı'nın zemini özel kesim granit taşlarla yenileniyor. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir'in, yenileme çalışmasına ilişkin AA muhabirine verdiği bilgiye göre, Sultanahmet Meydanı yayalaştırılması çalışması, UKOME kararı doğrultusunda bu yaz başında gerçekleştirilerek, otobüs, kamyon ve kamyonetlerden arındırıldı ve meydanın zemininin değiştirilmesi çalışması başlatıldı.

''Sultanahmet Meydanı'nda 50 metrekarelik bir alanda 8 farklı zamanda yapılmış 8 ayrı malzeme vardı. Bunların kendi aralarında uyumu da yoktu'' diyen Demir, bölgede büyük sıkıntı olduğunu, üst Laleli'de İstanbul 2010 Kültür Başkenti Ajansı'nın desteğiyle yürüttükleri zemin sağlıklaştırma çalışmasını Sultanahmet Meydanı'nda da yapmak için Ajansa götürdükleri teklifin kabul edildiğini belirtti.

Demir, hazırladıkları projeyi hem Büyükşehir Belediyesine hem de Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kuruluna sunduklarını ve Kurul tarafından yapılan 6 revizenin ardından proje istenilen düzeye gelince ihalenin yapılarak uygulama çalışmasına başlandığını bildirdi.

Meydanda doğal granit malzeme kullanıldığını belirten Demir, şu bilgileri verdi:

''Uygulama At Meydanı'nı çevreliyor. Dikili taşların etrafından dolaşan ve Ayasofya ile Sultanahmet Meydanı arasındaki bölge ile havuzun olduğu alanın yeniden yapılandırılması ve Sultanahmet Camisi'nin kıble tarafından Kabasakal Caddesi'nin sonuna kadar olan alanı kapsıyor. Bizim tarihi yarımadanın hemen hemen her tarafında eskiden doğal Arnavut kaldırımları vardı. O günün şartlarına göre kesimi ve yürüme konforu çok rahat olmayan bu Arnavut kaldırımlarında araçların seyretmesinde de biraz sıkıntı vardı. Biz de granitleri tamburdan geçirerek biraz ona benzetiyoruz. Ama yürüyüş konforu son derece güzel. Yaya yolunda, tretuvarlarda 10 santimetre kalınlığında ve 15'e 30 santimetre ebadında, araçların geçebileceği alanlarda da yine 10 santimetre kalınlığında ve 10'a 20 ve 10'a 10 santimetre ebatlarında granitler kullanılıyor. Bittiğinde her şeyiyle uyum içinde mükemmel bir üst yapıya sahip olacak. Umut ediyorum ki 5 ay içinde turizm sezonunun tam açılacağı döneme Sultanahmet Meydanı etrafındaki muhteşem tarihi eserlerle uyumlu hale getirilecek''.

Proje maliyeti 7 milyon TL

Demir, proje maliyetinin 7 milyon TL olduğunu ve maliyetin İstanbul 2010 Kültür Başkenti Ajansı tarafından karşılandığını söyledi.

Proje dışında kalan Mehmet Akif Parkı'ndaki havuz ve anfi tiyatronun olduğu alanla ilgili de çalışma yapıldığını ve mevcut ihaleye eklenmek suretiyle alanı genişleteceklerini ifade eden Demir, ''Sultanahmet'e yapılan bu projenin bütün detaylarını Sayın Başbakanımız takip ediyor ve çok da önemsiyor. Umut ediyorum öngördüğümüz sürede İstanbul'a ve tarihi yarımadaya yakışır bir zemin düzenlemesi gerçekleşecek'' dedi.

Demir, çalışma kapsamında meydanda bulunan Örme Sütun'un statiğinde ve yer yer bazı bölgelerinde sıkıntılar bulunduğunu, çalışma kapsamında kurul gözetiminde bu sütunun da konsolide edileceğini belirtti.

Örme Sütun'da zaman içinde aşınmadan kaynaklanan eksik kısımların tamamlanacağını ve üzerindeki kirliliğin temizleneceğini ifade eden Demir, böylece dünya miras listesinde yer alan anıtın yaşatılmasının amaçlandığını söyledi.


 

ETİKETLER: kent ulaşım
http://www.yapi.com.tr/haberler/sultanahmet-meydani-yenileniyor_84212.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!