Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sultanahmet Üç Yılda Yenilenecek

Osmanlı mimarisinin eşsiz örneklerinden biri olan ve 1985 yılında 'Dünya Mirası Listesi'ne alınan Süleymaniye Camii, çöküntü durumundan kurtulacak.

Vatan34
Sultanahmet Üç Yılda Yenilenecek

ünya Mirası Listesi'nden çıkarılma tehlikesiyle karşı karşıya olan Süleymaniye Camii'nin 10 yıl süren koruma imar planı hazırlıkları tamamlandı. 1995'te tarihi ve kültürel yapısından dolayı sit alanı ilan edilen ve koruma imar planlan 6 ay yerine, ancak 10 yılda hazırlanan bölge, Kültür Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, istanbul Valiliği ve II Özel idare, istanbul Büyükşehir Belediyesi (IBB) tarafından yeniden düzenlenecek.

Hazırlanan plana göre, tarihi yarımada, Beyoğlu, Üsküdar ve Boğaz'a sahili olan yerler plan ve program dahilinde düzenlenecek. Büyükşehir Belediyesi, projeleri yapması için mimarlardan, üniversite hocalarından oluşan 'Müze Kent' adında bir birim kurdu. Kentsel tasarım projesinin 3 ay içinde bitirileceğini, sonra da mülkiyet problemlerini çözeceklerini kaydeden Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu üyesi Ulvi Günpınar, yeni çıkan kanunlarla mülkiyet probleminin de aşılacağını vurguladı. Süleymaniye'nin aslına uygun yapılacağını ifade eden Günpınar, otopark haline getirilen alanların, kayıp eserlerin belirlendiğini söyledi. Bölgede bin 500'ü aşkın kayıp eser bulunuyor. "Eski hali camiyse cami, çeşmeyse çeşme, sübyan mektebiyse sübyan mektebi olacak" diyen Günpınar, çalışmaların internet sitesinden de takip edilebileceğini kaydetti.

Büyükşehir, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, istanbul Valiliği ve II Özel Idare'nin toplam 400 trilyon liralık bütçe ayırdığı Süleymaniye çalışmalarının 3 yılda tamamlanması hedefleniyor. Ulvi Günpınar, bölgeyi numaralandırarak ilgili kurumlara 'şu sokağı siz alın' diyeceklerini ve çalışmaları süratli bir şekilde bitireceklerini de vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sultanahmet-uc-yilda-yenilenecek_29235.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!