Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Sultanahmet'teki Meydan Yenileme Çalışmaları Devam Ediyor

Tarihî Yarımada'nın en uğrak yerlerinden biri olan Sultanahmet'teki meydan yenileme çalışmaları devam ediyor. Geçtiğimiz yıl ocak ayında başlayan zemin yenileme çalışmalarında Topkapı Sarayı'nın önü ve çevresinin düzenlemesine geçildi. Meydandaki havuz mayıs ayında saray önündeki zemin döşemesi ise eylül ayında tamamlanacak.

yapi.com.tr
Sultanahmet'teki Meydan Yenileme Çalışmaları Devam Ediyor

Tarihî Yarımada'nın en uğrak yerlerinden biri olan Sultanahmet'teki meydan yenileme çalışmaları devam ediyor. Geçtiğimiz yıl ocak ayında başlayan zemin yenileme çalışmalarında Topkapı Sarayı'nın önü ve çevresinin düzenlemesine geçildi. Meydandaki havuz mayıs ayında saray önündeki zemin döşemesi ise eylül ayında tamamlanacak. Zaman Gazetesi'nden Sevgi Korkut'un haberine göre, 2011 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından tamamlanan Sultanahmet Meydanı'nın ardından Topkapı Sarayı önü ve çevresi düzenlenecek. Asfalt zeminden oluşan yol Osmanlı tarzı granit taşlarla döşenecek. Mart ayında başlanan Topkapı Sarayı'nın önündeki çalışmalar Eylül ayında tamamlanacak.

Meydan yenileme çalışmalarında Hürrem Sultan'ın yaptırdığı tarihi hamamın yanındaki havuz da yeniden yapılacak. Havuzlu parkın yenilenmesi kapsamında korunmaya değer olmayan ağaçlar Fatih'in başka noktalarına taşındı. Çim zemin sökülerek temizlendi. İBB yetkililerinin verdiği bilgiye göre hâlihazırda 5 bin 500 metrekare olan yeşil alan miktarı çalışma sonrasında da aynen korunacak. Havuzlu kısımın inşaatı 2.5 ayda tamamlanacak. İBB Park Bahçeler Müdürlüğü tarafından yapılan havuz düzenleme çalışmaları nedeniyle tarihi meydan şantiye alanına döndü. Tarihi yarımadayı gezmek için gruplar halinde gelen turistler inşaat çalışmalarının içerisinden geçerek meydanı dolaşıyor.

Büyükşehir Belediyesinden alınan bilgilere göre, Topkapı Sarayönü ve çevresi düzenleme çalışmaları ise Eylül 2012 tarihinde tamamlanacak. Çalışma kapsamında Topkapı Sarayı önü ve Topkapı Sarayına giden bağlantı yolları Kabasakal Caddesi, Bab-ı Hümayûn Caddesi, İshakpaşa Caddesi, Dalbastı Sokak yağmur suyu, atık su, aydınlatma ve sert zeminlerini yeniden düzenlenecek.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/sultanahmetteki-meydan-yenileme-calismalari-devam-ediyor_91435.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!