Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sümela'da Heyelan Tehlikesi

Trabzon'un dünyaca ünlü Sümela Manastırı heyelan tehlikesiyle karşı karşıya. Dokuz yıl önce de heyelan olduğunu ancak hiçbir çalışma yapılmadığını belirten uzmanlar, acilen tedbir alınması gerektiğini söylüyor.

Sabah Gazetesi
Sümela'da Heyelan Tehlikesi

Sümela'da Heyelan Tehlikesi

Trabzon'un dünyaca ünlü Sümela Manastırı heyelan tehlikesiyle karşı karşıya. Dokuz yıl önce de heyelan olduğunu ancak hiçbir çalışma yapılmadığını belirten uzmanlar, acilen tedbir alınması gerektiğini söylüyor. Dokuz yıl önceki heyelanda, hemen üst taraftaki bölge çatlamış, tonlarca ağırlıktaki kayalar manastırı teğet geçerek vadiye yuvarlanmıştı. Kayalar, dev ağaçları devirmiş, sosyal tesisleri yıkmış, yola zarar vermişti. Tarihi yapı, bir süre turistlerin ziyaretine kapatılırken, gönderilen 150 bin liralık kaynakla sosyal tesisler ve tuvalet yeniden yapıldı, yol onarıldı.

Süreç Hızlandı

Karadeniz Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği bilim adamlarının hazırladığı raporda şu görüşlere yer verildi: "Sümela yamacındaki oluşum tehlike arz etmektedir. Kopma ekseninden itibaren yuvarlanma mesafesi ve yamaç eğimi fazla olduğu için, çok küçük kaya bloklar bile büyük hasarlara sebebiyet verebilecek durumdadır. Manastır alanında iklimin çok sert olması, gece-gündüz sıcaklık farklarının yüksekliği, donma ve çözülme, sızan suların kimyasal etkisi, bitki kökleri, organizmaların etkisi ile bol yağış, bu alandaki etkinliğin fiziksel bozunma sürecini oldukça hızlandırmıştır. Elde edilen veriler ışığında yamaçta düşme, kayma, yuvarlanma ve devrilme türü hareketlerin zaman zaman tekrarlanabileceği sonucuna varılmıştır." Of Teknik Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kenan Gelişli de, "Eğer tedbir alınmaz ise kayalar her an düşebilir. Acilen tedbir alınmalı" dedi.

 

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/sumelada-heyelan-tehlikesi_81951.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!