Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sunay Erdem’den Notre Dame Katedrali Çatısına Öneri

Geçtiğimiz Nisan ayında Paris tarihinde yaşanan en büyük yangınlardan birisi sonucu Notre Dame Katedrali'nin çatısı tamemen yok oldu. Mimar Sunay Erdem yanan Notre Dame çatısı için bir proje geliştirdi.

yapi.com.tr
Sunay Erdem’den Notre Dame Katedrali Çatısına Öneri

Notre Dame Katedrali çatısının tamamen yanması sonrası Fransız ve uluslararası kamuoyu çözüm yolları arayışı içine girdi. Dünya genelinde birçok ünlü mimar katedralin çatısı için önerilerde bulundu. Peyzaj Mimarı Sunay Erdem de yanan katedral için bir fikir geliştirdi.

Erdem projesi ile ilgili şunları kaydetti: "Notre Dame Katedrali 1163 yılında yapılmaya başlanmış ve 1345 yılında tamamlanmış, ama bu yangın aslında tamamlanma tarihini bence güncelledi. 2019, 2020 yada belki de 2100 yılı.. Bence bu yangın Paris belleğinde büyük iz bıraktı, unutulmaz bir iz. Bundan dolayı bu çatının eskisi gibi yapılması bu yarayı kapatmaz, sadece maskeler. Oysa bu yarayı günümüzde başka boyuta taşiyabiliriz. Çatıyı bir kamusal alana çevirebiliriz. Paris'in için yeni bir bakış, buluşma noktası. Bu katedral 600 yıldır birçok tarihi olaya şahitlik etti, bu çağlar mutlaka yapıda izler bıraktı. Nasıl ki 21. yüzyılda yaşanan bu yangının bıraktığı iz gibi. O yüzden bu iz silinmemeli. Belki sadece masumca yeşillendirilmeli ve insanlara yeni bir kamusal mekan olarak bırakılmalı."

Kaynak: tv100

http://www.yapi.com.tr/haberler/sunay-erdemden-notre-dame-katedrali-catisina-oneri_174656.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!