Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Süper Bilgisayarlarla Afetler Önceden Bilinecek

Son dönemde ard arda yaşanan sel felaketlerinde onlarca kişi can verdi, yüzlercesi evini, eşyalarını kaybetti. "Keşke önceden felaketin geleceğini bilebilselerdi belki o zaman bu kadar can kaybı olmazdı" düşüncesi Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünü harekete geçirdi. Genel Müdürlük, "Keşke daha önce olsaydı" dedirtecek yeni bir sistemi

CNN Türk
Süper Bilgisayarlarla Afetler Önceden Bilinecek

Son dönemde ard arda yaşanan sel felaketlerinde onlarca kişi can verdi, yüzlercesi evini, eşyalarını kaybetti. "Keşke önceden felaketin geleceğini bilebilselerdi belki o zaman bu kadar can kaybı olmazdı" düşüncesi Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünü harekete geçirdi. Genel Müdürlük, "Keşke daha önce olsaydı" dedirtecek yeni bir sistemi devreye soktu; süper bilgisayarlarla ölçümleme merkezini..

Eskisinden 42 kat hızlı süper bilgisayarlar sayesinde veriler 15 dakikada bir akacak. Bu sistem doğal afetlerin geleceğini çok önceden haber verecek. Bu sayede riskli bölgelerde önlemler erkenden alınabilecek. Süper bilgisayarlara girdiler verildiğinde bir saat içerisinde o andaki beklenen ve 24-48-72 saate kadar hava durumunu verecek. Normalde 1 gün sürecek çalışma, bu yeni sistemle yarım saatte bitecek. Nereye, ne kadar yağış düşeceği bile önceden tahmin edilebilecek.

Sistem ayrıca Türk Silahlı Kuvvetlerine de yardım edecek. Daha spesifik silah sistemleri için çok daha hassas meteorolojik bilgilere ihtiyaç duyuluyor. Örneğin top mermisinin atıldığı yerle hedef arasındaki meteorolojik parametreler bu bilgisayarlarda simule edilebiliyor ve en hassas bir şekilde TSK'ya ulaştırılabiliyor.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün yatırımları ilerleyen dönemlerde de devam edecek. Şu an 4 olan bölgesel radar sistemi sayısı 10'a çıkacak. Genel Müdürlüğün hedefi 2023 yılında dünyada kendi alanındaki en büyük 10 kurumdan biri olmak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/super-bilgisayarlarla-afetler-onceden-bilinecek_72679.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!