Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Süperdelen’ Boş Açılıyor

Dubai'nin 25 milyar doları bulan borcunu ödeyememesi üzerine emlak fiyatlarını yüzde 50 oranında düşüren kriz, en yüksek kuleyi de vurdu. Binanın yapımının başladığı 2004’ten bu yana 1 milyar 130 milyon dolar değerinde satış yapıldı, ancak krizin ardından yatırımcıların kaybının yüz milyonlarca doları bulduğu ve daire satın alanların bir çoğunun

Milliyet Gazetesi
1 ‘Süperdelen’ Boş Açılıyor

on yılların gözde yatırım merkezi Dubai, kredi kriziyle sarsılsa da bugün dünyanın en yüksek binası olan Burj Dubai’nin açılışına ev sahipliği yapıyor. 1 milyar 600 milyon dolara mal olan en az 805 metre uzunluğundaki binanın kesin boyu gizli tutuldu, ancak inşaatta çalışan mimarların verdiği ipuçları yapının boyunun 810 metre civarında olduğunu gösteriyor.

10 derece ısı farkı var

169 katlı katlı Burj Dubai, en yakın rakibine 300 metreden fazla fark atıyor; bir önceki en uzun bina Tayvan’daki 500 metrelik Taipei 101 gökdeleniydi. Burj Dubai o kadar yüksek ki, en alt kat ile en üst kat arasında 10 derecelik sıcaklık farkı bulunuyor. 95 kilometre öteden bile görülebilen bu devasa kuleyi mimarları gökdelen değil “süperdelen” olarak adlandırıyor.

Krizden kaçamadı

Dubai'nin 25 milyar doları bulan borcunu ödeyememesi üzerine emlak fiyatlarını yüzde 50 oranında düşüren kriz, en yüksek kuleyi de vurdu. Binanın yapımının başladığı 2004’ten bu yana 1 milyar 130 milyon dolar değerinde satış yapıldı, ancak krizin ardından yatırımcıların kaybının yüz milyonlarca doları bulduğu ve daire satın alanların bir çoğunun yeni evlerini satmak zorunda kalabileceği ifade ediliyor.

1200 metrelik proje durdu

Binadaki 28 bin metrekare ofis alanı ise henüz boş. Dubaili bir bankacı İngiliz Times gazetesine, gökdelen için, emlak spekülasyonuyla haddinden fazla büyüyen bir şehrin aşırılıklarının sonuncusu yorumunda bulundu. Dubai’de yapılması planlanan 1200 metrelik Nakheel Tower’ın yapımı  finansal sorunlar yüzünden geçen sene durdurulmuştu.

158’inci katta cami var

Binanın 76. katında dünyanın en yüksekte bulunan havuzu yer alıyor. Dünyanın en yüksek dua yeri ise 158. kattaki cami. Binadaki daireler modacı Giorgio Armani tarafından tasarlanmış. Bina, Armani’nin ilk oteline ev sahipliği yapıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/superdelen-bos-aciliyor_75455.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • anahatlar halinde paylaşılan bu haber hakikaten süper olmuş:) YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!