Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Susuzluk Kavgası

Geçtiğimiz ay kapakları kapatılarak su tutulmasına başlanan Manisa'daki Gördes Barajı'ndan İzmir'e içme suyu taşıyacak olan 114 kilometrelik boru hattı inşaatı projesine daha başlanmadan, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Devlet Su İşleri 2. Bölge Müdürlüğü karşı karşıya geldi.

Yeni Asır Gazetesi
Susuzluk Kavgası

Geçtiğimiz ay kapakları kapatılarak su tutulmasına başlanan Manisa'daki Gördes Barajı'ndan İzmir'e içme suyu taşıyacak olan 114 kilometrelik boru hattı inşaatı projesine daha başlanmadan, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Devlet Su İşleri 2. Bölge Müdürlüğü karşı karşıya geldi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Aziz Kocaoğlu'nun İZSU Genel Kurulu'nda yaptığı, "DSİ, boru hattının proje çizim ihalesini kazanan firmaya aylardır güzergah göstermiyor" açıklamasına DSİ 2. Bölge Müdürü Ayhan Sarıyıldız tepki gösterdi. Boru hattı inşaatına başlanamamasında projenin çizim ihalesini kazanan firmanın ve İZSU Genel Müdürlüğü'nün suçlu olduğunu söyleyen Sarıyıldız, 24 Eylül 2007'de DSİ Genel Müdürlüğü ile yaptıkları protokolle çizim işini devralan İZSU'nun ihaleye ancak 6 ay sonra çıkabildiğini belirtti.

Sarıyıldız, "İşi hangi kurumun geciktirdiği ortada. İhaleyi Mart 2008'de yapan İZSU, kazanan firmayla sözleşmeyi de Haziran 2008'de imzaladı. Bu nedenle iş geç başladı. Şimdi de proje çizimini gecikteren üstlenici firma suçuna kılıf arıyor. Yanlış bilgilendirilen Aziz Kocaoğlu da bizi suçluyor ve hedef gösteriyor. Biz, güzergah gösterme de dahil her türlü desteği verdik. Firmadan hattın ilk 30 kilometrelik kısmının projesi, kasım sonunda elimize ulaştı. Biz de onayladık" dedi.

Sarıyıldız, şöyle konuştu: "Çizim işini üstlenen İZSU adına bakanlığımız yetkilileri ile görüşen Başkan Kocaoğlu, bu işi ihaleye çıkmadan doğrudan temin yöntemiyle kısa sürede yapacağını belirtmişti. Bu nedenle de iş, İZSU'ya verildi. Ancak İZSU, söylenenin aksine ihaleye çıktı."

2010 yılında Gördes Barajı'ndan İzmir'e içme suyu verebilmeyi amaçladıklarını belirten Sarıyıldız 114 kilometrelik ishale hattının tamamının 2012 yılında biteceğini söyledi.

Raporlar 10 yıllık

İzmir'in içme suyu ile ilgili bir başka açıklama da Çamlı Barajı konusunda yapıldı. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Güzelbahçe'ye kurulacak Çamlı Barajı için MHP İzmir Milletvekili Kamil Erdal Sipahi'nin Büyükşehir Belediyesi'ne olumlu ÇED raporu vermemeleri konusuyla ilgili soru önergesini yanıtlarken, Çamlı Barajı'na neden ÇED raporu vermediklerini şöyle anlattı:

"Çamlı Barajı'nın planlama ve kati proje raporlarının yapımından itibaren 10 yıllık bir süre geçmiştir. Barajın hidroloji raporu, 1969-1996 yılları arasındaki akım değerlerine göre hazırlanmış olup, son yıllarda yaşanan kuraklık dikkate alındığında, planlama raporunda belirtilen yılda 21.5 milyon metreküp suyun bugün için barajdan çekilmesi mümkün görünmemektedir. Bu yüzden planlama raporunun revize edilmesi gerekmektedir. Revize edilecek planlama raporunun incelenmesinden sonra ÇED başvuru dosyasıyla ilgili görüşümüz İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne verilecektir."

Bakanlık bürokratlarının bu projeye karşılık altın arama iznini pazarlık konusu yaptıkları iddiasının doğru olmadığını ifade eden Eroğlu, "Çalışanlarımızın herhangi bir konuda pazarlığa girmeleri söz konusu değildir" açıklamasında bulundu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada, Çevre Bakanlığı'nın Çamlı Barajı için ÇED başvurumusunu iki kez reddettiğini açıklamış, "Bakanlık yetkilileri, bu baraj için bize ÇED raporu vermeleri halinde problem çıkacağını söylediler. Bu durumun aynı bölgede altın madeni için verilen ÇED raporunun iptaline neden olacağını belirterek şirketin tazminat davası açabileceğini bildirdiler" iddiasında bulunmuştu.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/susuzluk-kavgasi_65092.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!