Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Sütunlu Cadde Eski Görüntüsüne Kavuşuyor

Perge antik kentinde, geçen yıllarda başlatılan ''Bir sütun da sen dik'' kampanyası çerçevesinde, çok sayıda sütun yeniden ayağa kaldırıldı ve Sütunlu Cadde tarihteki görüntüsüne kavuşturuldu. Şimdi benzer bir kampanya da birbirinden güzel mozaikler için başlatıldı.

Cumhuriyet Gazetesi
Sütunlu Cadde Eski Görüntüsüne Kavuşuyor Perge

br/> Perge antik kentinde, geçen yıllarda başlatılan ''Bir sütun da sen dik'' kampanyası çerçevesinde, çok sayıda sütun yeniden ayağa kaldırıldı ve Sütunlu Cadde tarihteki görüntüsüne kavuşturuldu. Şimdi benzer bir kampanya da birbirinden güzel mozaikler için başlatıldı. ''Mozaikler dağılmasın'' kampanyasına Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı ve Suna İnan Kıraç Vakfı da destek verdi.

Desteğe plaket
Kazı Heyeti Başkanı Prof. Haluk Abbasoğlu , projeyle küçük de olsa tüm bağışları bir havuzda toplayarak mozaiklerin onarılması ve korunmasını amaçladıklarını belirterek ''Mozaiklerin çıkarılıp, temizlenmesi, belgelenmesi, onarılması ve korunması sürecini kapsayan çalışmalar devam ediyor. Sütunların ayağa kaldırılmasına yönelik destek verenlerin adları plaketlere yazıldı. Mozaiklere destek verenlerin adları da panolarda yer alacak'' diye konuştu.

Mozaikleri koruma çalışmalarının Dünya Mozaik Birliği'nin normlarına uygun olarak yapıldığını da ifade eden Prof. Abbasoğlu, ''Ölçüm ve belgeleme işlemlerinin ardından, mozaiklerin renkleri ve malzemesi saptanıyor, desenleri çiziliyor, çatlakları dolduruluyor, ardından da koruma amacıyla jeotekstil adı verilen elyaf malzemeyle kaplanıyor. Son olarak üzeri tuzsuz dere kumuyla kapatılıyor. Bitkilerin yetişmesini engelleyen jeotekstil, aynı zamanda mozaikleri nemden koruyor'' dedi.

Halı mozaik olarak adlandırılan ve geometrik desenlerin yer aldığı mozaikler, daha çok kamusal alanlarda göze çarpıyor. Ancak söz konusu mozaikleri konutlarda da görmek mümkün. Özellikle Sütunlu Cadde'de yoğunlaşan ve 5-6 metre genişliğe, 60 metre uzunluğa sahip olan mozaiklerin koruma altına alındıktan sonra, bulundukları alana fotoğraflarının asılması ya da imitasyonlarının yapılması planlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/sutunlu-cadde-eski-goruntusune-kavusuyor_48024.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!