Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Suudi Şirket 10 bin Konut İstedi ama...

Suudi Arabistanlı bir şirketin 10 bin konutluk talebi başta olmak üzere, diğer ülkelerden de birçok şirket, ev almak istediklerini muhatap oldukları Türk işadamlarına iletti. Arap halkının ikinci ev taleplerini Türkiye’ye yönlendirdikleri, ancak ev almaları durumunda gerçek kişilere Türkiye’nin karşılıklılık ilkesi gereği tapu vermemesinin bunun

NTV EMLAKTIMESBaşbakan Erdoğan’ın Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) gezisi gözleri Arap ülkeleri vatandaşlarına konut satışına çevirdi. Suudi Arabistanlı bir şirketin 10 bin konutluk talebi başta olmak üzere, diğer ülkelerden de birçok şirket, ev almak istediklerini muhatap oldukları Türk işadamlarına iletti.

Hektaş İnşaat Başkanı, aynı zamanda Türk Suudi ve Kuveyt ve Bahreyn İş Konseyi Başkan Yardımcısı İbrahim Ekşi, Arap halkının ikinci ev taleplerini Türkiye’ye yönlendirdiklerini ancak ev almaları durumunda gerçek kişilere Türkiye’nin karşılıklılık ilkesi gereği tapu vermemesinin bunun önüne geçtiğini belirtti.

3 yılda 4 milyar dolar gelir

Ekşi, Araplar’a kişisel tapu verilmesi durumunda 3 yıl içinde 10 bin konutun satılabileceğini söyledi. 10 bin konutun 3-4 milyar dolarlık bir satışa denk geleceğini vurgulayan Ekşi “İspanya tek taraflı olarak Arap halkına tapu verdi. Bundan sonra da 50 milyar dolarlık konut sattılar” diye konuştu. İbrahim Ekşi, konuyu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Maliye Bakanlığına ilettiğini de belirterek “Cumhurbaşkanımız konuya olumlu yaklaştı. Yalnız bu durum birçok kurumun işbirliği içinde çalışması ile çözülebilecek yapıda. Hükümet isterse Arap hükümetleri ile bu durumu çözümleyebilir” şeklinde konuştu. Araplar’ın ev almasının devamında eğitimden sağlığa birçok sektörün işini artıracağını da belirten Ekşi, “Arap aileler Türkiye’de evleri olursa çocuklarını da burada okutabileceklerini belirtiyorlar. Aynı İspanya gibi birçok sektöre iş ve istihdam olanağı sağlanır” dedi.

Mersin'e büyük talep var

Türk Arap İşadamları Derneği Başkanı Doğan Narin de, Suriye ile vizenin kalkmasının ardından otellerin Suriyeli işadamları ve turistlerle dolduğunu söyledi. Narin, “Suriyeliler özellikle Mersin’den ev almak istiyorlar. Bunun önündeki engel ise gerçek kişilere tapu verilmemesi. Önü açılırsa, Araplar’a konut satışında patlama yaşanır” diye konuştu. Arap işadamlarının yoğun görüşmeler içinde olduğunu söyleyen Narin, “Birçok büyük grup görüşme yapıyor. Önümüzdeki günlerde işbirliklerini duyacabileceğiz” dedi.

Hektaş İnşaat Başkanı İbrahim Ekşi, Suudi şirketlerin özellikle bu konuda çok istekli olduğunu belirtti. Ekşi “Suudi şirketler karşılıklılık sorununun çözülmesi için kendi ülkelerinde de çalışma yapıyorlar” diye konuştu.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/suudi-sirket-10-bin-konut-istedi-ama-_75880.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!