Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Su’ya Yatırım Yaptı, AB’ye Açılan Hızlı Balık Oldu

Adell Armatür ve Vana Fabrikaları A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı R.Ali Topçu 2010 yılında kurumsallaşma yolunda önemli adımlar attıklarını ve üretim kapasitesini artırdıklarını söyledi. 50 Milyon TL’ye yaklaşan cirosu ve 200’e yakın çalışanıyla Adell Armatür gözünü ilk 500 sanayii kuruluşu arasına girmeye çevirdi.

yapi.com.tr
Su’ya Yatırım Yaptı, AB’ye Açılan Hızlı Balık Oldu

İçme suyu ve doğalgaz vanalarında Avrupa Birliği vizesini almayı başaran ilk Türk şirketi olan Adell Armatür, geçtiğimiz yıl İzlanda, Belçika, İsviçre, Fransa, Yunanistan, Bulgaristan, Macaristan, Romanya, Makedonya, Suriye, Irak, İran, S.Arabistan, Afganistan, Lübnan, Libya, Fas, Tanzanya, Nijerya, Rusya, Ukrayna, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Ermenistan ve Gürcistan’a ihracat gerçekleştirdi. 2011 yılında ihracat rakamlarını ve ihracat yapılan ülke sayısını arttırmayı hedefleyen Adell Armatür, İstanbul İkitelli’deki 20 bin metrekare kapalı alandaki entegre tesislerinde modern sistem ve teknolojiyle üretim yapıyor; kendi mühendis ve tasarımcılarının gerçekleştirdiği Ar-Ge çalışmalarıyla ürün yelpazesini geliştiriyor.

Adell Armatür Yönetim Kurulu Başkanı R. Ali Topçu, 2011 yılında da özellikle A grubu projelerde, zincir market kanalında ve ihracatta büyümeye devam edeceklerini söyledi. Topçu, insan ve makine kaynaklarına, bilgi teknolojilerine, lojistik sistemlerine yaptıkları yatırımlar ve iyileştirmelerle güçlendiklerini, kurumsallaştıklarını ve büyüyen Türkiye’nin büyüyen fabrikası olacaklarını belirtti. TS EN 13828 sertifikalı içme suyu ve TS EN 331 sertifikalı doğalgaz vana sertifikalarını alarak kendi alanında Avrupa Birliği’ne ihracat yapmayı başaran ilk Türk firması olduklarını hatırlatan R.Ali Topçu, “AB ülkeleriyle yeni işbirliği görüşmeleri sürüyor. 45 ülkede ürün tescili yaptırdık. Hızlı gelişen rekabete ayak uydurabilen bir marka haline geldik. Daha özel, daha çok tercih edilen ve daha avantajlı olma yolunda çalışıyoruz. Trend tasarımlar geliştirdik; tasarruflu ve çevreye duyarlı ürünler ürettik. Şu anda Türkiye’de 6 yıl garantili satılan ilk ve tek Türk armatür markasıyız. 4 adet patent ve 13 adet de TSE belgemiz var. Su, yakıt ve enerji tasarrufu sağlayan inovatif ürünlerimizi daha ileri noktalara getirmek için kendi teknik kadromuz Ar-Ge çalışmalarını sürdürüyor. Ayrıca bir uzman endüstriyel tasarım ofisi ile yeni ürün tasarımları konusunda sözleşme imzaladık” şeklinde konuştu.
 
Su Müzesi ve Su Akademisi kuruyor

Su kültürünün yaşatılması ve su bilincinin geliştirilmesi için Su Müzesi ve Su Akademisi kurmaya hazırlanan Adell Armatür,  firma yöneticilerine ve çalışanlarına suyla ilgili eğitimler verecek. Ali Topçu, su yönetimiyle ilgili çeşitli kuruluşlar tarafından konferans vermek için çağırılıyor. Geçmişte Hema Endüstri A.Ş. tesislerinde çevre birimi ile birlikte yapılan eğitim çalışması ile su tüketiminde yüzde 10'lara varan tasarruf sağlanmıştı.

2025’de 3 milyar insan susuz kalacak

Su kaynaklarının artmadığına, aksine küresel ısınma ve nüfus artışları karşısında yetersiz hale geldiğine dikkat çeken Topçu, gelecek yıllarda beyaz petrol olarak kabul edilen suyun değerinin daha iyi anlaşılacağını söyledi. Topçu, “2025 yılında 3 milyar insan susuz kalacak. 2032 yılında OD’nin yüzde 95'i su sıkıntısı çekecek. Artık su hakkında yeniden düşünme zamanı; daha çok tasarruf etmeli, bilinçlenmeli ve bilinçlendirmeliyiz” diye konuştu. 

Su endüstrisi 1 trilyon doları buldu

Topçu şöyle devam etti:

“Su endüstrisinin yıllık kârı, dünya üzerinde yaklaşık 1 trilyon USD ile petrol sanayinin kârının %40'ına ulaşmıştır ve şimdiden ilaç sektörünün kârını geçmiştir. Dünya sularının henüz yüzde 5'inin özelleştirildiğini düşünürsek, ne kadar büyük bir kâr potansiyeli olduğu anlaşılabilir. Dolayısıyla yeryüzündeki canlılara hediye ve büyük bir nimet olarak gönderilmiş olan suyun geç kalmadan kişisel olarak, aile olarak, tarımla meşgul olan çiftçiler olarak, devlet olarak, yapabileceklerimizi yapmak, kısa, orta ve uzun vadeli politikaları gündemimize ve uygulamamıza almak zorundayız. Çünkü temiz suya sahip olma ve yaşama hakkı her canlının en temel ve doğuştan gelen bir hakkıdır. Etkin su yönetimi su tasarrufu yanında enerji verimliliğini ve zamandan tasarrufu da beraberinde getirecektir. Su kullanımı için ayıracağımız kaynaklarda ve işletme giderlerinde de hatırı sayılır iyileşmeler sağlayacaktır. Ayrıca güzel ifadeler ve sevgiyle arınmış su ile gönül dünyamız rafine hale gelecek, iletişimizin gelişmesi ile kişiler arası iletişim güçlenecek, hayat daha yaşanılır ve çekilir hale gelecektir. Çünkü su içinde büyük bir iyileştirici enerji taşımakta, kendisine gösterilen iletişimin kalitesine ve tarzına göre şekil almaktadır”.

http://www.yapi.com.tr/haberler/suya-yatirim-yapti-abye-acilan-hizli-balik-oldu_85195.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!