Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tac Mahal Alarm Veriyor

Hindistan Anayasa Mahkemesi, ülkenin en önemli sembollerinden birisi olan Tac Mahal'in kirlilikten renk değiştirdiğini ifade ederek hükümete uluslararası destek arayışlarına başlama talimatı verdi.

yapi.com.tr
Tac Mahal Alarm Veriyor

Anayasa Mahkemesi sözcüsü hükümete seslendiği konuşmada, “Elinizde imkanlar varsa bile bunları kullanmıyorsunuz. Belki de umurunuzda bile değil” diyerek tepki gösterdi. 17. yüzyılda beyaz mermer taşlarla inşa edilen Tac Mahal’in kirlilik nedeniyle önce sararmaya başladığı, şimdiyse mermerin yer yer kahverengi ve yeşil renk aldığı ifade ediliyor.

BBC Türkçe’nin haberine göre anıtın rengindeki değişikliğe hava kirliliğinin yanı sıra şantiyelerin yaydığı toz ve molozlar ile böcek dışkılarının yol açtığı belirtiliyor. Hindistan hükümeti, Tac Mahal yakınlarındaki binlerce fabrikanın kapatılması ve başka bölgelere taşınması yönünde talimat vermişti.

Ancak Tac Mahal’in korunması için daha etkin bir çaba gösterilmesi gerektiğini savunanlar, hükümeti yeterli çabayı göstermemekle suçluyor ve anıtın rengini yitirmeye devam ettiğini vurguluyor. Anıtın hemen yanında bulunan Yamuna Nehri’nin açık lağıma dönüşmüş olması nedeniyle bölgedeki sinek nüfusunda patlama yaşandığı belirtiliyor.

Anıtın duvarlarında da böceklerin dışkıları nedeniyle yer yer yeşerme gözlendiği ifade ediliyor.

Dünya miras listesinde
Tac Mahal, 1643’te Babür İmparatoru Şah Cihan’ın, 14’üncü çocuğunu doğururken 38 yaşında ölen eşi Mümtaz Mahal adına yaptırdığı bir anıt mezar. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan eseri yılda 3 milyondan fazla turist ziyaret ediyor.

Çin, Tibet, Sri Lanka ve Afganistan'dan getirilen mermerlerle inşa edilen Tac Mahal, güneşin her anında ziyaretçilerine farklı renkler sunmasıyla biliniyor.

ETİKETLER: tac mahal
http://www.yapi.com.tr/haberler/tac-mahal-alarm-veriyor_165312.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!