Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tahran’da Türk-İran Mimari Buluşması

T.C. Tahran Büyükelçiliği binalarının hizmete girişinin 70. yıldönümünde Tahran’da "Türk-İran Mimari Buluşması " adıyla binaların mimarı ve modern Türk mimarisinin öncülerinden Seyfi Arkan’ın da anıldığı bir dizi faaliyet düzenlendi.

yapi.com.trb>T.C. Tahran Büyükelçiliği binalarının hizmete girişinin 70. yıldönümü münasebetiyle Tahran’da "Türk-İran Mimari Buluşması" adıyla binaların mimarı ve modern Türk mimarisinin öncülerinden Seyfi Arkan’ın da anıldığı bir dizi faaliyet düzenlendi.

T.C. Tahran Büyükelçiliği resepsiyon salonunda düzenlenen faaliyetin ilk bölümünde ODTÜ öğretim üyesi Prof.Dr. Yıldırım Yavuz "Erken Cumhuriyet Dönemi Türk Mimarisinde Modernizasyonun Başlangıcı ve T.C. Tahran Büyükelçiliği binalarının mimarı Seyfi Arkan'ın mimari kişiliği" konulu bir konferans verdi. İkinci bölümde ise ODTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Ayşıl Tükel Yavuz, "Anadolu Selçuklu ve İran kervansaraylarının mukayesesi" başlığı altında bir konferans verdi.

Etkinlikler sırasında, Mevlana'nın doğumunun 800. yıldönümü dolayısıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Konya'ya davet edilmiş olan İranlı fotoğrafçı Caspian Makam'ın çektiği Konya fotoğrafları da sergilendi.

Konferansları İranlı mimar, sanat tarihçisi, restorasyon uzmanları ile Kültürel Miras Teşkilatı'ndan yetkililer, mimari öğrencileri ve basın mensuplarından oluşan 200'ü aşkın davetli izledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tahranda-turk-iran-mimari-bulusmasi_55021.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!