Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tahtalı Havzasında Islah

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, kentin su ihtiyacının yüzde 34'ünü karşılayan Tahtalı Barajı ve havzasını korumak amacıyla baraja akan derelerde ıslah çalışması yaptığı bildirildi.

Cumhuriyet EGEzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, kentin su ihtiyacının yüzde 34'ünü karşılayan Tahtalı Barajı ve havzasını korumak amacıyla baraja akan derelerde ıslah çalışması yaptığı bildirildi.

Büyükşehir belediyesinden yapılan açıklamaya göre, ıslah programına Menderes ilçesindeki 5 dereden başlayan İZSU Genel Müdürlüğü, Tahtalı Havzası'nda kum, çakıl, toprak yığılmasına yol açan Gölcükler, Sürmeli, Akçaköy, Künerlik ve Dereköy derelerinin ıslahını yapacak. Çalışmalarla hem barajın ömrünün uzayacağı hem de su kalitesinin artacağı bildirilen açıklamada, yerleşim alanlarından geçen toplam 8.6 kilometre uzunluğundaki derelerin ıslah edilmesiyle ilçede kış aylarında yaşanan taşkın tehlikesinin de önlenmiş olacağı belirtildi.

İZSU, aynı amaçla ayrıca ilçede yıllardır yaşanan kanal sorununu çözmek için geçen yıl yaz aylarında 2 milyon 320 bin YTL'lik yatırımla başlattığı kanalizasyon şebekesi döşeme çalışmalarını sürdürüyor. Bu yıl içinde tamamlanması planlanan kanal çalışması ile ilçe sağlıklı bir altyapıya kavuşmuş olacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yazılı açıklamada yer alan değerlendirmesinde, İzmir'in suyunu korumanın öncelikli görevlerinin başında yer aldığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Havzadaki yerleşimlerin evsel atıklarını arıtmak için kurduğumuz biyolojik arıtma tesisini 2004'de hizmete aldık. Havzayı korumak için kamulaştırma ve ağaçlandırma çalışmalarımız sürüyor. Bölgedeki ilçe, belde ve köyleri tek tek tarayıp, altyapı eksikliklerini tespit ettik. Bu çalışmalarımıza da Menderes ilçesinden başladık. İlçeye kanalizasyon şebekesi döşüyoruz. Diğer yandan dere ıslahlarımız da başlıyor. Böylelikle hem barajı koruyor hem de bu yörenin çevre sorunlarını çözüyoruz."

http://www.yapi.com.tr/haberler/tahtali-havzasinda-islah_59372.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!